20.5 C

Europa League: Πρωτιά για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ παρά την ήττα, Τράμπζονσπορ και Λάτσιο στο Conference (vid)

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήθελε νίκη, ισοπαλία ή ήττα με ένα γκολ διαφορά για να πάρει την απευθείας πρόκριση στους «16» του Europa League. Το πέτυχε αφού ηττήθηκε με 1-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Σαν Σεμπαστιάν. Οι Κόκκινοι Διάβολοι σκόραραν με το σουτ του Γκαρνάτσο στο 17′ αλλά παρότι είχαν τον χρόνο μπροστά τους να πετύχουν δεύτερο γκολ, όχι μόνο ήταν ακίνδυνοι αλλά κινδύνευσαν και με την ισοφάριση. Εν τέλει κατέλαβαν τη 2η θέση και θα δώσουν μπαράζ.

Με ένα γκολ του Χιμένες στο 64ο λεπτό (ένα λεπτό μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση) η Φέγενορντ επιβλήθηκε με 1-0 της Λάτσιο στο Ρότερνταμ και κατέλαβε την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση σε ένα πραγματικό θρίλερ στον όμιλο καθώς οχτώ βαθμούς είχε τόσο η ομάδα της Ρώμης που θα πάει στο Conference, όσο και η Μίντιλαντ που νίκησε με 2-0 με τα γκολ του Ντρέγερ την άτυχη Στουρμ Γκρατς που αποκλείστηκε.

Με χατ τρικ του εντυπωσιακού Φόλαντ και αυτογκόλ, η Μονακό επιβλήθηκε με 4-1 του Ερυθρού Αστέρα και κατέλαβε τη 2η θέση αφήνοντας τους Σέρβους εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων αφού την ίδια ώρα η Τράμπζονσπορ επιβλήθηκε με 1-0 της Φερεντσβάρος (η οποία πήρε την πρωτιά) και κατέκτησε την 3η θέση που δίνει συνέχεια στο Conference. Το αποτέλεσμα το έκρινε ο Τάσος Μπακασέτας με τρομερό γκολ στο 7ο λεπτό.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ 5ο ΟΜΙΛΟ

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (17′ Γκαρνάτσο)

Σέριφ – Ομόνοια 1-0 (88′ Ακανμπί)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ρεάλ Σοσιεδάδ 15 (απευθείας στους «16»)
  2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 15 (μπαράζ)
  3. Σέριφ Τίρασπολ 6 (Conference)
  4. Ομόνοια

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ 6ο ΟΜΙΛΟ

Μίντιλαντ – Στουρμ Γκρατς 2-0 (15′, 72′ Ντρέγερ)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ 8ο ΟΜΙΛΟ

Τράμπζονσπορ – Φερεντσβάρος 1-0 (7′ Μπακασέτας)

Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 4-1 (5′, 27′, 87′ Φόλαντ, 50′ αυτ. Ρόντιτς / 54′ πεν. Κανγκά)