19.3 C

Κάντιθ – Ατλέτικο 3-2: Νέο έμφραγμα στο 99′ για τους Ροχιμπλάνκος (vid)

Το σοκ του αποκλεισμού από το Τσάμπιονς Λιγκ – με τον τρόπο που ήρθε – δεν ξεπερνιέται εύκολα από την Ατλέτικο Μαδρίτης, όπως φάνηκε και στο Νουέβο Μιραντίγια κόντρα στην Κάντιθ. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε γνώρισε ήττα-σοκ με 3-2, με τους Ανδαλουσιάνους να πανηγυρίζουν δεύτερη νίκη στη σεζόν και πρώτη στο σπίτι τους!

Πριν μερικά 24ωρα η Ατλέτικο γνώριζε αποκλεισμό με χαμένο πέναλτι στο 99′. Το Σάββατο (29/10) υπέστη απίστευτη ήττα με γκολ στο 99′.

Η Κάντιθ προηγήθηκε από τα… αποδυτήρια με γκολ του Μπονγκοντά και οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να αντιδράσουν. Πίεσαν για την ισοφάριση αλλά αντ’ αυτού στο 81′ ο κεραυνός του Άλεξ Φερνάντεθ έφερε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους.

Η αντίδραση της Ατλέτικο ήρθε μετά το 2-0, με το αυτογκόλ του Ερνάντεθ και το τέρμα του Ζοάο Φέλιξ στο 89′ να φέρνει την ισορροπία. Όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει και στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλέχο από τα δεξιά σέντραρε για τον Σομπρίνο που βρήκε την μπάλα ψηλά στο γόνατο και την έστειλε στα δίχτυα για το 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 28/10

Μαγιόρκα – Εσπανιόλ 1-1 (47′ Μουρίκι / 70′ Λάθο)

Σάββατο 29/10

Αλμερία – Θέλτα 3-1 (52′ Λάζαρο, 60′ Ντε λα Οθ, 90+6′ Εγουάρας / 26′ Βέιγα)

Κάντιθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2 (1′ Μπονγκοντά, 81′ Άλεξ Φερνάντεθ, 90+9′ Σομπρίνο / 85′ αυτ. Ερνάντεθ, 89′ Φέλιξ)

Σεβίλλη – Ράγιο Βαγιεκάνο (19:30)

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα (22:00)