21.4 C

Η Μπάγερν διέλυσε με 6-2 τη Μάιντς, τρίποντο για τη Λειψία κόντρα στη Λεβερκούζεν

Με έξι (!) διαφορετικούς σκόρερ, 64% κατοχή μπάλας και 25 τελικές, η Μπάγερν προσέφερε τρομερό θέαμα στους οπαδούς της στο Μόναχο με το άνετο 6-2 επί της Μάιντς. Οι Βαυαροί πέτυχαν την 6η διαδοχική νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις και περιμένουν να δουν τι θα κάνει η Ουνιόν Βερολίνου στο ύπουλο ματς με την Γκλάντμπαχ εντός έδρας.

Προς το παρόν, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν ανέβηκε – έστω και προσωρινά στην κορυφή – για πρώτη φορά μετά από οχτώ αγωνιστικές, ενώ ο Μουσιάλα που σκόραρε για το 2-0 έγινε ο πρώτος σε γκολ για την Μπάγερν στο πρωτάθλημα με επτά στο σύνολο (ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή του). Ο Γκνάμπρι, ο Μανέ, ο Γκορέτσκα, ο νεαρός Ματίς Τελ (με δόση τύχης) και ο φορμαρισμένος Τσούπο-Μοτίνγκ προσέθεσαν τα ονόματά τους στη λίστα των σκόρερ.

Ανώτερη και σοβαρή, η Λειψία δεν έχασε την ευκαιρία και πανηγύρισε ακόμα μια εντός έρας νίκη απέναντι στη Λεβερκούζεν με 2-0. Οι Ταύροι βρήκαν δίχτυα με τον Ενκουνκού και τον Βέρνερ και απειλήθηκαν σε ελάχιστες περιπτώσεις για να ανέβουν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου (εκτός αποστολής) με ανατροπή επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Άουγκσμπουργκ με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και με ανατροπή, ενώ η Βόλφσμπουργκ ισοπέδωσε με 4-0 την Μπόχουμ που είχε στον πάγκο τους Βασίλη Λαμπρόπουλο και Κώστα Σταφυλίδη (μπήκε αλλαγή στο 73′).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 28/10

Βέρντερ Βρέμης – Σάλκε 1-0 (85′ Φίλκρουγκ)

Σάββατο 29/10

Βόλφσμπουργκ – Μπόχουμ 4-0 (27′, 58′ Ενμετσά, 35′ Μπακού, 80′ Βιντ)

Λειψία – Λεβερκούζεν 2-0 (32′ Ενκουνκού, 83′ Βέρνερ)

Μπάγερν – Μάιντς 6-2 (5′ Γκνάμπρι, 28′ Μουσιάλα, 43′ Μανέ, 58′ Γκορέτσκα, 79′ Τελ, 86′ Τσούπο-Μοτίνγκ / 45+4′ Βίντμερ, 82′ Ίνγκβαρτσεν)

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 2-1 (15′ Γκιρασί, 90+2′ Άντον / 4′ Νιντερλέχνερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ (19:30)