Στους ομίλους της Euroleague θα αγωνίζεται τη φετινή σεζόν η τρομερή ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι κοριτσάρες του Ζίμπαρτς ισοπέδωσαν και τον Ερυθρό Αστέρα (60-84) και πέρασαν θριαμβευτικά στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η ομάδα του Πειραιά έκανε το 2/2 στον προκριματικό όμιλο και πέρασε ως πρώτη και αήττητη! Η συγκλονιστική Γκούσταφσον έκανε ξανά double double (25 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η Σταμολάμπρου (19 πόντοι).
O Ολυμπιακός θα βρεθεί στο Group A της Euroleague. Οι Ερυθρόλευκες θα αντιμετωπίσουν τις Σέκζαρντ (Ουγγαρία), Πολκοβίτσε (Πολωνία), Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία), Μπουρζ (Γαλλία), Βαλένθια (Ισπανία), Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) και USK Πράγας (Τσεχία).
Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός στόχευε τις αντίπαλες ψηλές και με την Γκούσταφσον να ξεκινάει και πάλι εντυπωσιακά προηγήθηκε στο σκορ (2-6). Οι Ερυθρόλευκες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και η διαφορά ανέβηκε στους οχτώ πόντους (10-18). Στο τέλος της περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της ομάδας του Ζίμπαρτς και μπήξε ξανά στο παιχνίδι (18-21).
Ο προπονητής του Ολυμπιακού είχε να αντιμετωπίσει από το πρώτο ημίχρονο ένα σοβαρό πρόβλημα. Η Γκούσταφσον χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και αναγκαστικά έπρεπε να κάτσει στον πάγκο. Η ομάδα του Πειραιά έδειξε, όμως, ότι διαθέτει πάγκο. Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου πήρε την σκυτάλη και με 11 πόντους έδινε πολύτιμες λύσεις. Το μεγάλο όπλο των Ερυθρολεύκων ήταν σε ακόμη ένα ματς η άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Ζίμπαρτς έπαιξαν σεμιναριακή άμυνα, δέχθηκαν μόλις 11 πόντους και ξέφυγαν στο σκορ (32-39).
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία στο σκορ παρότι ο Ερυθρός Αστέρας πίεζε. Η ομάδα του Πειραιά κράτησε τη διψήφια διαφορά της και μπήκε στην τελευταία περίοδο με το +10 (50-60).
Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε επίδειξη δύναμης. Με εξαιρετική άμυνα και καυτή επίθεση όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα του, αλλά εκτόξευσε και τη διαφορά. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των κοριτσιών του Ζίμπαρτς και οι Ερυθρόλευκες πήραν μία σπουδαία νίκη (0-0), η οποία τους έδωσε το εισιτήριο για τους ομίλους της Euroleague.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-39, 50-60, 60-84
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Δίελα, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 19 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σύρρα 4, Βαμβακά 2, Αγιούστο 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκούσταφσον 25 (9/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Νικολοπούλου6 (7 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Σουκ 12 (3/9 δίποντα, 6/6 βολές), Σπυριδοπούλου, Στραουτμάνε 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ)