26.1 C

Πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League για Ρεάλ Σοσιεδάδ, Μπέτις, Φενέρμπαχτσε και Ρεν (hls)

Από την 4η αγωνιστική του Europa League ξεκίνησαν να… μοιράζονται τα εισιτήρια για τα νοκ άουτ καθώς η Ρεάλ Σοσιεδάδ έγινε η πρώτη που περνάει στην επόμενη φάση με το εμφατικό 3-0 στο Ανοέτα απέναντι στη Σέριφ Τίρασπολ με τα καταπληκτικά γκολ – με μακρινά σουτ – των Σέρλοτ και Ρίκο αλλά και το τέρμα του Ναβάρο στο φινάλε.

Η Μπέτις έμεινε στο 1-1 με τη Ρόμα και εξασφάλισε δεδομένα την πρόκριση στο Ολίμπικο, απλώς περιμένει το τελικό πλασάρισμα. Το σκορ άνοιξε ο Κανάλες με σουτ εκτός περιοχής (η μπάλα βρήκε σε σώμα και αιφνιδίασε τον Πατρίσιο), με τον Μπελότι να διαμορφώνει το τελικό 1-1 από ασίστ του Μαντί Καμαρά.

Ο δεύτερος όμιλος ξεκαθάρισε πλήρως καθώς Φενέρμπαχτσε και Ρεν προκρίθηκαν και απλώς περιμένουν να δουν ποια θα καταλάβει την πρώτη θέση (έχουν αμφότερες από 10 βαθμούς). Οι παίκτες του Ζόρζε Ζέσους επιβλήθηκαν με 2-1 της ΑΕΚ στη Λάρνακα χάρη στα γκολ των Ζοάο Πέδρο και Μπατσουαγί (με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 80′), ενώ στο Κίεβο η Ρεν με γκολ του Γου επιβλήθηκε με 1-0 της Ντιναμό Κιέβου.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σουτ του ΜακΤόμινεϊ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων λύγισε τη μαχητική Ομόνοια στο Ολντ Τράφορντ (1-0), με τους Κύπριους πάντως να χάνουν εξαιρετική ευκαιρία για να προηγηθούν αλλά να τη σπαταλά ο Μπρούνο. Η Τράμπζονσπορ στον 8ο όμιλο ισοπέδωσε με 4-0 τη Μονακό στην Τραπεζούντα και μένει γερά στο κόλπο της πρώτης θέσης αν και ο όμιλος είναι ορθάνοιχτος από την πρώτη ως την τέταρτη θέση. Ο Τάσος Μπακασέτας αγωνίστηκε βασικός και είχε δύο φοβερές ασίστ ενώ ο Μανώλης Σιώπης πέρασε αλλαγή στο 68′.

EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΕΚ Λάρνακας – Φενέρμπαχτσε 1-2 (52′ πεν. Τριτσκόφσκι / 16′ Ζοάο Πέδρο, 80′ πεν. Μπατσουαγί)

Ντιναμό Κιέβου – Ρεν 0-1 (48′ Γου)

Καραμπάγκ – Ολυμπιακός 0-0

Μπέτις – Ρόμα 1-1 (34′ Κανάλες / 53′ Μπελότι)

Ναντ – Φράιμπουργκ 0-4 (26′ Κούμπλερ, 71′ Γκρέγκοριτς, 82′ Σάντε, 87′ Γεόνγκ)

Μπόντο Γκλιμτ – Άρσεναλ 0-1 (24′ Σάκα)

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Μπράγκα 3-3 (20′, 62′ Μπονιφάτσε, 49′ Φανζάιρ / 15′, 36′, 41′ Βιτίνια)

Φέγενορντ – Μίντιλαντ 2-2 (32′ Τίμπερ, 48′ Χάνκο / 16′ Μαρτίνεθ, 59′ Σβιατσένκο)

Λάτσιο – Στουρμ Γκρατς 2-2 (45′ πεν. Ιμόμπιλε, 71′ Πέδρο / 56′, 83′ Μπόβινγκ)

Λουντογκόρετς – Ελσίνκι 2-0 (39′ Γκρόπερ, 64′ Ρικ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ομόνοια 1-0 (90+3′ ΜακΤόμινεϊ)

Ουνιόν Βερολίνου – Μάλμε 1-0 (89′ πεν. Κνόχε)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Σέριφ 3-0 (45+1′ Σέρλοτ, 66′ Ρίκο, 81′ Ναβάρο)

Τράμπζονσπορ – Μονακό 4-0 (44′ αυτ. Σαρ, 48′ Ούγκο, 57′ Μπάρντι, 69′ Τρεζεγκέ)

Φερεντσβάρος – Ερυθρός Αστέρας 2-1 (23′ Ζαχαρίασεν, 61′ Μάε / 55′ Μίτροβιτς)

PSV – Ζυρίχη 5-0 (9′ Γκουτιέρες, 15′, 55′ Φέρμαν, 35′ Σανγκαρέ, 84′ Ελ Γκάζι)