17.2 C

Η αυτοθυσία του Ρούντιγκερ στο Σαχτάρ – Ρεάλ που θύμισε Φουστέρ το 2014 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε μερικά δευτερόλεπτα μακριά από την πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις φέτος αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στη Βαρσοβία ο Αντόνιο Ρούντιγκερ «θυσιάστηκε» για να αποσπάσει η ομάδα του την ισοπαλία (1-1) στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Από βαθιά μπαλιά του Κρόος και άστοχη έξοδο του Τρούμπιν, ο Γερμανός στόπερ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά η σύγκρουση με τον Ουκρανό τερματοφύλακα οδήγησε στην αιμορραγία του πρώην ποδοσφαιριστή της Τσέλσι στο κεφάλι.

Το γκολ του Ρούντιγκερ και η αυτοθυσία του Γερμανού θύμισαν μια αντίστοιχη φάση σε πολύ σημαντικό ματς του Ολυμπιακού στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League τη σεζόν 2014-2015.

Τότε ο Νταβίντ Φουστέρ χτύπησε πολύ άσχημα στο κεφάλι όταν έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 στο Καραϊσκάκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Μάλμε, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να επικρατούν τελικά με 4-2 των Σουηδών.