21.1 C

Τεσσάρα και κορυφή στην Πράγα για την Πορτογαλία, η Ελβετία σόκαρε την Ισπανία

Εφιάλτη στην Πράγα έζησε η Τσεχία απέναντι στην Πορτογαλία. Η ομάδα του Τόμας Βατσλίκ (βασικός) και του Γιάκουμπ Μπράμπετς του Άρη (τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 22′) ισοπεδώθηκε με 4-0 σε μια βραδιά που θέλει να ξεχάσει άμεσα. Στο 33′ ο Νταλότ νίκησε τον Βατσλίκ που έκανε κακή εκτίμηση, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπρούνο Φερνάντες έπιασε στον ύπνο την τσέχικη άμυνα στο γύρισμα του Ρούι από τα αριστερά και έκανε το 0-2. Ο Σικ αστόχησε στο κερδισμένο πέναλτι για χέρι του Ρονάλντο, με την Πορτογαλία να βρίσκει άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και να διαμορφώνει το τελικό σκορ που τη φέρνει στην πρώτη θέση του ομίλου.

Μέχρι πρότινος ήταν στην κορυφή η Ισπανία που όμως έπεσε θύμα έκπληξης της καλά στημένης Ελβετίας (1-2). Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Ακάντζι από κόρνερ και παρά την εκπληκτική ισοφάριση του Άλμπα στο 55′ βρήκαν εκ νέου δίχτυα τρία λεπτά αργότερα με την προβολή του Εμπολό πάλι σε εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και μετά την πρώτη κεφαλιά-πάσα του Σο.

Το Ισραήλ νίκησε με 2-1 την Αλβανία και ουσιαστικά κλείδωσε την πρώτη θέση. Το χρυσό γκολ στο 90+2′ πέτυχε ο Μπαρίμπο, ενώ βασικός αγωνίστηκε – και με θετική παρουσία – στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Ντορόν Λάιντνερ. Ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού αντικαταστάθηκε στο 73′ από τον Γκλέιζερ.

Η Σκωτία με ανατροπή επιβλήθηκε με 2-1 της Ιρλανδίας και διατηρεί το πάνω χέρι για την πρωτιά στον 1ο όμιλο της 2ης κατηγορίας αρκεί φυσικά να έρθει έστω ισόπαλη με την Ουκρανία στην Κρακοβία. Η Σερβία επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και με ανατροπή διέσυρε με 4-1 τη Σουηδία εντός έδρας με τον Μίτροβιτς να πραγματοποιεί χατ τρικ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος Όμιλος

Ισπανία – Ελβετία 1-2 (55′ Άλμπα / 21′ Ακάντζι, 58′ Εμπολό)

Τσεχία – Πορτογαλία 0-4 (33′, 52′ Νταλότ, 45+2′ Φερνάντες, 82′ Ζότα)

2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος Όμιλος

Αρμενία – Ουκρανία 0-5 (22′ Τίμτσικ, 57′ Ζουμπκόφ, 69′, 84′ Ντόβμπικ, 81′ Ιγκνατένκο)

Σκωτία – Ιρλανδία 2-1 (50′ Χέντρι, 81′ πεν. Κρίστι / 18′ Ίγκαν)