22.5 C

Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 1-1: Ο Σανέ κράτησε όρθιους τους Βαυαρούς μπροστά στο «τείχος» του Ζόμερ (vid)

Σκούρα τα βρήκε ξανά με την Γκλάντμπαχ η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί, που μάλλον δεν έχουν συνέλθει ακόμα από την περσινή «πεντάρα» με την οποία τους είχε φιλοδωρήσει στο Κύπελλο η Γκλάντμπαχ, έμειναν στην ισοπαλία (1-1) με την ομάδα του Φάρκε και μάλιστα πρέπει να λένε κι «ευχαριστώ» καθώς η ισοφάριση ήρθε ελέω Σανέ εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

ΤΟ ΤΕΡΜΑ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΑΝΕ

Σε ένα ματς με ένταση και γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, οι Βαυαροί επέβαλαν από νωρίς τα «θέλω» τους και πίεζαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου τους παίκτες της Γκλάντμπαχ, που όμως ήταν καλά διαβασμένοι και κρατούσαν. Κι αυτό κυρίως λόγω του εκπληκτικού Ζόμερ που έκανε από πολύ νωρίς στη σεζόν το κορυφαίο του παιχνίδι κατεβάζοντας ρολά, μπροστά στις συνολικά 27 τελικές των γηπεδούχων (οι 16 στην εστία!).

Επειδή, όμως, στο ποδόσφαιρο μετράει το ποιος θα βάλει την μπάλα στα δίχτυα η Γκλάντμπαχ μπορεί να νιώθει και πληγωμένη από το σκορ καθώς κρατούσε σφιχτά στα χέρια της τη νίκη μέχρι το 83ο λεπτό λόγω του τέρματος του Τουράμ από το 43′, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Σανέ, ο οποίος ήταν ο μόνος που κατόρθωσε να κερδίσει τον Ζόμερ για το τελικό 1-1 και την πρώτη απώλεια στη σεζόν που διανύουμε για την πρωταθλήτρια Γερμανίας.

Bundesliga: Εξάρα της Ουνιόν στη Σάλκε, επιβλητικό «διπλό» για Λεβερκούζεν στο Μάιντς (hls)

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα, τα highlights αλλά και τη βαθμολογία της Bundesliga:

Φράιμπουργκ – Μπόχουμ 1-0