16.7 C

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-3: Οι πρωταθλητές έσωσαν τον βαθμό σε ματσάρα με πολλές ευκαιρίες

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε μπροστά της την ευκαιρία να γίνει μόλις η δεύτερη ομάδα – μετά την Άρσεναλ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές – με το 3/3 αλλά η Νιούκαστλ της το χάλασε σε μια τρομερή ματσάρα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με το 3-3 να είναι απόλυτα δίκαιο βάσει της εικόνας της αναμέτρησης.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας επέστρεψαν από το 3-1 σε μια αναμέτρηση που και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν το τρίποντο με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι Πολίτες προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με την προβολή του Γκουντογκάν ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα του Έντι Χάου πήρε την κατοχή της μπάλας (!) και δημιούργησε ευκαιρίες για να φτάσει στην ανατροπή. Ο Σεντ Μαξιμέν έκανε άνω-κάτω την άμυνα των φιλοξενούμενων και με δύο ασίστ σε Αλμιρόν και Γουίλσον οδήγησε στο 2-1 τη Νιούκαστλ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Ο Τρίπιερ με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1 στο 54′ όμως η Μάντσεστερ Σίτι πάτησε το γκάζι και μέσα σε πέντε λεπτά με γκολ του Χάλαντ και άψογη εκτέλεση του Μπερνάντο Σίλβα σε τρομερή κάθετη του Ντε Μπρόινε έκανε το 3-3 και έσωσε τον βαθμό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο (20/8)

Τότεναμ – Γουλβς 1-0 (64′ Κέιν)

Έβερτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (88′ Γκρέι / 82′ Τζόνσον)

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 3-1 (7′, 58′ Ζαχά, 71′ Ματετά / 5′ Γουότκινς)

Λέστερ – Σαουθάμπτον 1-2 (54′ Μάντισον / 68′ αυτ. Τζάστιν, 84′ Τσε Άνταμς)

Φούλαμ – Μπρέντφορντ 3-2 (1′ Ριντ, 20′ Παλίνια, 90′ Μίτροβιτς / 44′ Νόργκαρντ, 71′ Τόνεϊ)

Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 0-3 (5′, 11′ Έντεγκαρντ, 54′ Σαλιμπά)

Κυριακή (21/8)

Γουέστ Χαμ – Μπράιτον 0-2 (22′ πεν. Μακ Άλιστερ, 66′ Τροσάρ)

Λιντς – Τσέλσι 3-0 (33′ Άαρονσον, 37′ Ροντρίγκο, 69′ Χάρισον)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-3 (28′ Αλμιρόν, 39′ Γουίλσον, 54′ Τρίπιερ / 5′ Γκουντογκάν, 60′ Χάλαντ, 65′ Μπερνάρντο Σίλβα)