15 C

Formula 1: Ποινή 5” και 9η θέση για τον Αλόνσο

Στην 9η θέση του Grand Prix του Καναδά τερμάτισε τελικά ο Φερνάντο Αλόνσο, στον οποίο επιβλήθηκε ποινή 5” για παρεμπόδιση του Μπότας στην τελική ευθεία του αγώνα.

Μετά την ποινή, ο Ισπανός έπεσε από την 7η στην 9η θέση, ενώ παράλληλα οι Μπότας και Ζου ανέβηκαν κατά μία θέση.

Παρά το άδοξο τέλος που του επιφύλαξε το καναδέζικο Grand Prix, ο Αλόνσο τόνισε πως το βάθρο θα ήταν εφικτός στόχος αν δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα με τον κινητήρα μετά τον 20ό γύρο.

«Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας από πλευράς ρυθμού, νομίζω ότι μπορούσαμε να παλέψουμε για το βάθρο. Από τον 20ό γύρο είχαμε πρόβλημα με τον κινητήρα, με το σύστημα ισχύος, οπότε χάσαμε πάνω – κάτω οκτώ δέκατα ή ένα δευτερόλεπτο ανά γύρο.

Έχοντας αυτό το πρόβλημα αξιοπιστίας, η αλήθεια είναι ότι πόνεσε πολύ», σχολίασε ο οδηγός της Alpine.