20.7 C

GP Καναδά: Ο Φερστάπεν πήρε την 6η νίκη στη σεζόν, επέστρεψε στο βάθρο ο Χάμιλτον

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής άνοιξε τη διαφορά από Λεκλέρ και Πέρες, με τον Λιούις Χάμιλτον να επιστρέφει στο βάθρο μετά τον πρώτο αγώνα της σεζόν

Τεράστια νίκη στον Καναδά πανηγύρισε ο Μαξ Φερστάπεν και έβαλε πλώρη για τον τίτλο! Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την 26η νίκη της καριέρας του και δεύτερη σερί στη σεζόν που εξελίσσεται πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενε!

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 10 Ιουλίου στο Silverstone στη Μεγάλη Βρετανία για το 10ο Grand Prix της σεζόν.

Ο Κάρλος Σάινθ τερμάτισε στη 2η θέση και πίεσε όσο ήταν δυνατόν στους τελευταίους γύρους τον Ολλανδό, ενώ στο βάθρο επέστρεψε ο Λιούις Χάμιλτον. Τέταρτος ο Ράσελ ενώ ο Σαρλ Λεκλέρ κατάφερε να ανέβει στην 5η θέση και αφού ξεκίνησε 19ος τον αγώνα λόγω της ποινής που του επιβλήθηκε για τις αλλαγές στο μονοθέσιο.

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν καθαρή και στις πρώτες θέσεις οι οδηγοί ξεκίνησαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ο Μαξ Φερστάπεν άνοιξε σταδιακά τη διαφορά και ο Σάινθ προσπέρασε με ευκολία τον Αλόνσο στη μάχη για τη 2η θέση.

Ο Ολλανδός πρωταθλητής της Red Bull δεν αντιμετώπισε πίεση στους πρώτους γύρους ωστόσο ο ομόσταυλός του Σέρχιο Πέρες εγκατέλειψε στον 8ο γύρο λόγω προβλήματος στο κιβώτιο ταχυτήτων και ολοκλήρωσε άδοξα τον αγώνα που κύλησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο από τις κατατακτήριες μέχρι το… κυρίως πιάτο.

Το πρώτο πιτ στοπ του Φερστάπεν έγινε με εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας και έτσι δεν έχασε χρόνο ούτε άφησε αρκετά μέτρα μπροστά τους Αλόνσο και Σάινθ.

Mε πιο φρέσκα ελαστικά ο Σάινθ πίεσε στους τελευταίους γύρους για να κάνει την έκπληξη αλλά ο Φερστάπεν όχι μόνο κράτησε υποδειγματικά τη διαφορά του, αλλά την αύξησε στον τελευταίο γύρο κλειδώνοντας τη νίκη.