18.9 C

Η Ελβετία σόκαρε την Πορτογαλία, η Ισπανία στην πρώτη θέση

Την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο της 1ης κατηγορίας ανέκτησε η Ισπανία που επικράτησε με 2-0 της Τσεχίας στη Μάλαγα για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Nations League.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε άνοιξε το σκορ στο 24′ με τον Σολέρ της Βαλένθια και ο Σαράμπια διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Σημειώνεται πως η Τσεχία αγωνίστηκε χωρίς τον Τομάς Βατσλίκ.

Η Πορτογαλία έπεσε στη δεύτερη θέση και η απουσία του Κριστιάνο Ρονάλντο έπαιξε τον ρόλο της στην ήττα από την Ελβετία με 1-0. Ο Σεφέροβιτς στο πρώτο λεπτό του αγώνα εκτέλεσε ιδανικά μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια και κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του Μουράτ Γιακίν, ο οποίος με τη σειρά του πέρασε στο ματς τον Στίβεν Τσούμπερ στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Ίβηρες είχαν αρκετές τελικές προσπάθειες, αλλά ο Όμλιν κράτησε το μηδέν και η Ελβετία πανηγύρισε το τρίποντο.

Στην ισοπαλία (2-2) έμειναν Σλοβενία και Σερβία στη Λιουμπλιάνα, αποτέλεσμα-λουκούμι για τη Νορβηγία που έχει αγκαλιάσει την πρωτιά. Ο Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ με το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα έκανε το 0-1, ενώ το 0-2 έκανε ο Μίτροβιτς στο 35′. Οι Σλοβένοι επέστρεψαν όταν στο 48′ ο Γκνέζντα έκανε το 1-2 και το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Σέσκο με άψογο πλασέ μετά την πάσα του Κούρτιτς.

NATIONS LEAGUE – 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ

1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / 2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ελβετία – Πορτογαλία 1-0 (1′ Σεφέροβιτς)

Ισπανία – Τσεχία 2-0 (24′ Σολέρ, 75′ Σαράμπια)

2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / 4ος ΟΜΙΛΟΣ

Νορβηγία – Σουηδία 3-2 (10′, 54′ πεν. Χάαλαντ, 77′ Σέρλοτ / 62′ Φόρσμπεργκ, 90+5′ Γιόκερες)

Σλοβενία – Σερβία 2-2 (48′ Γκνέζντα, 53′ Σέσκο / 8′ Α. Ζίβκοβιτς, 35′ Μίτροβιτς)