22.5 C

Υποβιβάστηκε η Νόριτς των Γιαννούλη και Τζόλη, άλμα παραμονής η Μπέρνλι (vid)

Τον δρόμο της επιστροφής για την Τσάμπιονσιπ πήρε και μαθηματικά η Νόριτς που γνώρισε την ήττα με 2-0 στην έδρα της Άστον Βίλα. Ο Δημήτρης Γιαννούλης και ο Χρήστος Τζόλης παρακολούθησαν από τον πάγκο την καταδικαστική ήττα της ομάδας τους. Ο Γουότκινς άνοιξε το σκορ με υπέροχη ατομική ενέργεια στο 41′ και ο Ινγκς έβαλε τους τίτλους τέλους στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για την ομάδα του Μάικ Ντιν που επιστρέφει μετά από έναν χρόνο στη δεύτερη κατηγορία.

Αντίθετα, η Μπέρνλι παραμένει ζωντανή στη μάχη για τη σωτηρία αφού πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό με ανατροπή στην έδρα της Γουότφορντ (1-2). Η ομάδα του Ρόι Χόντσον προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με το αυτογκόλ του Ταρκόφσκι αλλά υπέστη μπλακ άουτ και… κατέρρευσε στο τέλος.

Ο Κορκ στο 83′ έκανε το 1-1 και στο 86′ ο Μπράουνχιλ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για να πανηγυρίσει η Μπέρνλι ένα ακόμα τρίποντο (4 νίκες και 1 ισοπαλία στα τελευταία 6 ματς) για να φτάσει τους 34 βαθμούς και να βρεθεί στο +5 από την Έβερτον που βρίσκεται στη 18η θέση και έχει δύο ματς λιγότερα.