17.2 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 20/4: Το αξέχαστο Ολυμπιακός – ΑΕΚ 4-3 που κλείδωσε το 6ο σερί της εποχής Κόκκαλη (vid)

Πριν από ακριβώς 20 χρόνια, ο Κύρος Βασσάρας έκανε ό,τι μπορούσε για να γκρεμίσει την... «παράγκα του Κόκκαλη», ήταν όμως αδύνατον να αποτρέψει την επική νίκη - τίτλο του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ του Φερνάντο Σάντος τα είχε όλα στα χέρια της, μιας και προηγείτο στη βαθμολογία με 3 βαθμούς του Ολυμπιακού δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, παρότι οι Ερυθρόλευκοι είχαν περάσει δια πυρός και σιδήρου από τη Λεωφόρο λίγες εβδομάδες νωρίτερα (βλ. «ντέρμπι Ευθυμιάδη»)… Η καρδιά του πρωταθλητή Ολυμπιακού όμως μίλησε και παρότι βρέθηκε πίσω 0-1 έφτασε σε μία εντυπωσιακή νίκη με 4-3 που ουσιαστικά του έδωσε τον τίτλο του πρωταθλητή τη σεζόν 2001/02.

Σε ένα πραγματικά εκπληκτικό ντέρμπι μπροστά σε 62.000 θεατές, οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους με καθαρά επιθετική φιλοσοφία αφού ήταν ξεκάθαρο, ότι και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ βολευόταν και με την ισοπαλία.

Ο Ολυμπιακός του Τάκη Λεμονή έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά και μάλιστα ήταν ο πρώτος που απείλησε την αντίπαλη εστία, αλλά στο 22ο λεπτό ο Βασίλης Τσάρτας ξάπλωσε φαρδύς – πλατύς μέσα στην περιοχή των Ερυθρόλευκων και ο διαιτητής Βασσάρας καταλόγισε πέναλτι – σκάνδαλο στην πεντακάθαρη παρέμβαση του Γιαννακόπουλου. Ο… «παθών» ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, και έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 1-0.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απέκτησε ξανά τον έλεγχο του αγώνα κι έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν δυνατή κεφαλιά του Τζιοβάνι (31΄) μετά απο κόρνερ του Γιαννακόπουλου απέκρουσε με υπερένταση ο Χιώτης. Ο,τι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος επιθετικός το κατάφερε ο Αλέξης Αλεξανδρής δώδεκα λεπτά αργότερα με ένα εκπληκτικό γκολ. Ο Χρήστος Πατσατζόγλου σέντραρε από τα δεξιά και ο Αλεξανδρής με απίστευτο ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χιώτη ισοφαρίζοντας τον αγώνα 1-1 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του.

SPORTIME ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 20-4-2002 Ολυμπιακός ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Ερυθρολεύκους να έχουν κλείσει τους Κιτρινόμαυρους στα καρέ τους. Μάλιστα η ομάδα του Πειραιά πήρε το προβάδισμα στο 52ο λεπτό όταν μετά απο φάουλ του Τζόρτζεβιτς, ο Πατσατζόγλου (που ήταν απο τους κορυφαίους του Ολυμπιακού) με κεφαλιά έκανε το 2-1. Οι παίκτες της Ένωσης έδειχναν να τα έχουν χαμένα και αυτό επιβεβαιώθηκε στο 58ο λεπτό όταν μετά από λάθος συνεννόηση Φερούζεμ και Χιώτη ο Αλεξανδρής πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1, με τον Τάκη Λεμονή να κάνει σπριντ για να πανηγυρίσει με τους παίκτες του στο απέναντι από τους πάγκους κόρνερ.

Η ΑΕΚ στην συνέχεια ανέβασε απόδοση και κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με δεύτερο χτύπημα πέναλτι του Βασίλη Τσάρτα στο 76ο λεπτό, που κέρδισε ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης από ανατροπή του τερματοφύλακα Γεωργίου. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς έκανε το 4-2. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με τον Λάκη σε 4-3 στο 94΄ και παρότι ο Κύρος Βασσάρας κράτησε σχεδόν ένα δεκάλεπτο καθυστερήσεις (!) ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία, από όλες τις απόψεις, νίκη.

Ανακεφαλαιώνοντας, σε ένα ματς – τελικό πρωταθλήματος, ο διαιτητής έδωσε δυο πέναλτι σε βάρος του Ολυμπιακού (το ένα δεν θα το σφύριζε ούτε ο μακαρίτης ο Ψωμιάδης) και κράτησε καθυστερήσεις μέχρι το ξημέρωμα. Φανταστείτε να μην υπήρχε και… «παράγκα του Κόκκαλη»!

20/04/2002
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ
25η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
4-3
22′ – 72′ Τσάρτας (και τα δύο με πέναλτι), 41′ – 58′ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ, 52′ ΠΑΤΣΑΤΖΟΓΛΟΥ, 90′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ, 94′ Λάκης

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 20/4

20/04/1969
ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
28η Αγωνιστική
2-1
2′ – 43′ Κούδας, 87′ ΣΙΔΕΡΗΣ

20/04/1975
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
27η Αγωνιστική
0-1
26′ ΓΑΛΑΚΟΣ

20/04/1980
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
30η Αγωνιστική
1-2
64′ ΑΛΣΤΡΟΜ, 81′ Καραϊσκος, 85′ ΝΙΚΟΛΟΥΔΗΣ

20/04/1986
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
29η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Εθνικής Κατηγορίας
1-2
15′ ΚΑΠΟΥΡΑΝΗΣ, 55′ Τσαλκιτζής, 78′ ΒΑΪΤΣΗΣ

20/04/1988
ΟΦΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελική Φάση, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδος
1-0
86′ Νιόπλιας

20/04/1997
0-0

20/04/2003
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΙΓΑΛΕΩ
4-0
6′ – 15′ – 54′ ΧΟΥΤΟΣ, 29′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ

20/04/2005
ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
0-1
8′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ

20/04/2008
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ
Superleague
3-1
26′ – 39′ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ, 51′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ, 61′ Μαλαγκένιο

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος