18.7 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 24/3: Το ντέρμπι του Ευθυμιάδη και μια αιματηρή επίθεση για ένα πέναλτι μαρς… (vids)

Πριν από 20 χρόνια, ο διαιτητής Ευθυμιάδης ξυλοκοπήθηκε στη Λεωφόρο επειδή τόλμησε να δώσει ένα πεντακάθαρο πέναλτι στον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις - Θυμηθείτε όλα όσα έγιναν ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ σε ένα χορταστικό αφιέρωμα

Το FWS σας προσφέρει μια σειρά καθημερινών αφιερωμάτων με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Καλή σας απόλαυση!

Στις 24 Μαρτίου 2002 ο ΠΑΟ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο στο ματς που έμεινε στην ιστορία ως το «ντέρμπι του Ευθυμιάδη». Ο Ολυμπιακός ήταν 2 βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ και στην τελευτάια επίσκεψή του στη Λεωφόρο είχε θριαμβεύσει με 1-4, την προηγούμενη χρονιά. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα το πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα στη 10η αγωνιστική ο Σέρχιο Μαρκαριάν να διαδεχθεί τον Γιάννη Κυράστα στον πάγκο. Ο Μαρκαριάν – με το περιβόητο «τσούκου τσούκου μπολ» – τα πήγε περίφημα και είχε φέρει τους Πράσινους στην 3η θέση, μια ανάσα πίσω από τον Ολυμπιακό αλλά και στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος κι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννακόπουλο να ανοίξει το σκορ, ενώ στο β’ ο ΠΑΟ ισορρόπησε κι άνοιξε το σκορ με γκολ του Ολιζαντέμπε στο 76′. Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Πράσινοι έδειχναν απίστευτη καχυποψία στα σφυρίγματα του Ευθυμιάδη, καταλογίζοντάς του πως επέτρεπε το σκληρό παιχνίδι των Ερυθρόλευκων. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κωνσταντίνου ανατρέπει καθαρά τον Βενετίδη και ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι σε ένα γήπεδο που κοχλάζει με αντικείμενα και φωτοβολίδες να πέφτουν σωρηδόν και τον Μαρκαριάν να ωρύεται επαναλαμβάνοντας το διάσημο πια «ti malaka ine». Μετά από αρκετά λεπτά ο Τζόρτζεβιτς σουτάρει και νικάει τον Αντώνη Νικοπολίδη, που υπερασπίστηκε την πράσινη εστία.

Το ματς λήγει και ο πρόεδρος των γηπεδούχων Άγγελος Φιλιππίδης και ο Μαρκαριάν του επιτίθενται, την ίδια ώρα που ο Δραμινός ρέφερι δέχεται απανωτά χτυπήματα από οπαδούς αλλά και ανθρώπους της ασφάλειας και του προπονητικού τιμ του ΠΑΟ και μεταφέρεται αιμόφυρτος στα αποδυτήρια, ενώ και οι παίχτες του Ολυμπιακού τελούν υπό πολιορκία, με τον τερματοφύλακα Άγγελο Γεωργίου να φεύγει με διαμπερές τραύμα στο μάγουλο.

Ο ΠΑΟ έμεινε εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος κι ο Ολυμπιακός διατήρησε τα σκήπτρα του νικώντας την ΑΕΚ με 4-3 την προτελευταία αγωνιστική, ενώ το ελληνικό ποδόσφαιρο έζησε άλλη μια μαύρη νύχτα, ίσως την πιο μαύρη των τελευταίων 30 χρόνων. Κι όλα αυτά για ένα πέναλτι που θα το σφύριζε ακόμα και ο Γιώργος Βαρδινογιάννης…

24/03/2002
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
21η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
1-1
76′ Ολιζαντέμπε, 93′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 24/3

24/03/1935
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΟΥΔΙ
1η Αγωνιστική Ομίλων
Πρωτάθλημα Εθνικής Κατηγορίας
1-1
25′ ΤΑΜΠΑΚΕΑΣ, 89′ Αρμακόλας

24/03/1940
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Προημιτελικός
Κύπελλο Ελλάδος
1-0
65′ Λεοντής

24/03/1963
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ
23η Αγωνιστική
3-1
2′ Φιλίππου, 34′ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ, 51′ – 79′ ΣΙΔΕΡΗΣ

24/03/1968
ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
25η Αγωνιστική
1-0
81′ Χαραλαμπίδης

1-0
74′ ΒΑΪΤΣΗΣ

24/03/1996
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
26η Αγωνιστική
0-2
49′ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, 89′ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ

24/03/2005
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Προημιτελική Φάση, 2ος Αγώνας
5-1
3′ ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ, 9′ – 24′ ΟΚΚΑΣ, 14′ ΤΑΡΑΛΙΔΗΣ, 31′ ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ, 86′ Αθανασιάδης

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος