19.2 C

Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0: Ορεξάτος πριν το Κύπελλο

Οι Ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας εύκολα απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Ορφανού που παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στο τρίτο σετ - Βρήκε ρυθμό ο Πέριτς και τώρα... Κύπελλο για τον Ολυμπιακό

Εύκολο βράδυ κόντρα στην Κηφισιά είχε ο Ολυμπιακός στην τελευταία αναμέτρηση του πρώτου γύρου της Β’ φάσης, με την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να επικρατεί με 3-0 και να φτάνει τις 4 νίκες στα 5 παιχνίδια και να μειώνει τη διαφορά στους δύο από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό ο οποίος τον κέρδισε την προηγούμενη αγωνιστική και το Σάββατο (26/3) φιλοξενείται στη Σύρο από τον Φοίνικα.

Απόντος του Άλεν Παγένκ που θα δώσει μάχη για να είναι σύντομα έτοιμος, οι Ερυθρόλευκοι έκαναν μια καλή εμφάνιση κόντρα στην Κηφισιά και ανέκτησαν την ψυχολογία τους ενόψει του Final Four του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στη Γλυφάδα την επόμενη Πέμπτη (31/3).

Κορυφαίος ήταν ο Πάβλε Πέριτς (17 πόντοι με 52% στην επίθεση) που έδειξε να περνά την ταλαιπωρία των προηγούμενων ημερών λόγω ίωσης. Ο Σέρβος ακραίος έκανε δουλειά ειδικά στο πρώτο σετ σε μπλοκ (δύο στο ματς) και στο σέρβις (δύο άσοι και αρκετή πίεση).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διαγώνιο τον Τέπαν, τον Στιβαχτή στην πάσα, ακραίους τους Μιγιαΐλοβιτς – Πέριτς, κεντρικούς τους Ανδρεάδη και Ζουπάνη και λίμπερο τον Ζήση. Η Κηφισιά παρατάχθηκε με διαγώνιο τον Μίχαλι, τον Ντε Βάιερ στην πάσα, ακραίους τους Κωτσάκη και Αμπράο, κεντρικούς τους Σπηλιώτη και Λινάρδο και λίμπερο τον Κοντοστάθη.

Το πρώτο σετ ήταν ένας ερυθρόλευκος περίπατος. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από το σέρβις και έχτισαν γρήγορα μια διαφορά τριών πόντων με τον Πέριτς (6-3) και την εκτόξευσαν σταδιακά χάρη στα μπλοκ του Σέρβου ακραίου, την υψηλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τις νευρικές και άουτ επιθέσεις των φιλοξενούμενων που δεν είχαν σοβαρό side out (17-7). Ο Πέριτς από το σέρβις χάλασε κι άλλο την υποδοχή των ακραίων της Κηφισιάς, με τον Ζουπάνη να υπογράφει με δύο σερί άσους το 1-0 (25-11).

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και νωρίς έκανε το 5-1. Η Κηφισιά μείωσε στους δύο με διαδοχικούς πόντους του Σπηλιώτη σε πρώτο χρόνο, όμως οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και δεν άργησαν να ανοίξουν τη διαφορά για να φτάσουν στο 17-9 με σερί επιθέσεις και άσο του Τέπαν. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Κασαμπαλή που τραυματίστηκε στο δάχτυλο του δεξιού χεριού, ενώ ο Τζουλιάνι προχώρησε σε αλλαγές με τους Δαλακούρα και Εφραιμίδη. Το σετ έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με την επίθεση του πρώτου (25-18).

Η Κηφισιά εμφανίστηκε βελτιωμένη στο τρίτο σετ, στις αρχές του οποίου πήρε ένα μίνι προβάδισμα με Σπηλιώτη και πλασέ του Μίχαλι (4-8). Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων διατηρήθηκε με επίθεση του Αμπράο σε τριπλό μπλοκ (7-10), ωστόσο γρήγορα ο Ολυμπιακός επέστρεψε με ένα σερί 3-0 (επίθεση Ανδρεάδη για το 10-10). Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού ανέκτησε διαφορά δύο πόντων με τον Αμπράο, όμως και πάλι οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν και έφτασαν σε προσπέρασμα με άσους του Πέριτς (16-14). Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά με το άουτ σέρβις του Λινάρδου (23-21). Ο Τέπαν έδωσε ματς μπολ (24-22), η Κηφισιά έσβησε το πρώτο με λάθος του Ανδρεάδη (24-23) αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς τελείωσε την αναμέτρηση.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-11, 25-18, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π. Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 0 άσσοι, 2 μπλοκ, 32 επιθέσεις, 18 λάθη αντιπάλων.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-11, 25-18, 25-23) σε 73΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζιουλιάνι): Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 11 (10/21επ., 1 άσσος, 80%υπ., 67%αρ.), Ανδρεάδης 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), Τέπαν 13 (12/22επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 9 (5/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 17 (13/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 79%υπ., 43%αρ.) / Ζήσης (λ. – 89%υπ., 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 50%υπ., 25%αρ.), Εφραιμίδης 1 (1/1επ.).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ορφανός): Ντε Βέιερ, Αμπράο 8 (8/18επ., 67%υπ., 50%αρ.), Κωτσάκης 2 (2/11επ., 75%υπ., 62%αρ.), Σπηλιώτης 5 (5/10επ.), Λινάρδος 6 (5/8επ., 1 μπλοκ), Μιχάλι 7 (6/21επ., 1 μπλοκ) / Σωνάκης (λ. – 78%υπ., 56%αρ.), Κοντοστάθης (λ. – 67%υπ., 17%αρ.), Κασαμπαλής 1 (1/2επ.), Παπαδόπουλος Γ. 5 (5/10επ.), Κωστόπουλος.

Β’ ΦΑΣΗ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ