16.8 C

ΟΦΗ – Φίλιππος Βέροιας 3-0: Μια νίκη μακριά από την παραμονή

Με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση που άγγιξε το 62% και κορυφαίους τους Ντεουίς, Βιέτσζορεκ ο Ο.Φ.Η. νίκησε και πάλι με 3-0 σετ τον Α.Π.Σ. Φίλιππο Βέροιας και έκανε το 3-0 στη σειρά των νικών στα πλέι άουτ.

Ο αγώνας έγινε στο γυμναστήριο του Λίντο όπου τυπικά γηπεδούχος ήταν ο Φίλιππος. Η ομάδα της Βέροιας δεν κατάφερε να αντισταθεί, είχε προβάδισμα μόνο στην αρχή του 3ου σετ αλλά η αγωνιστική διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Ο Ο.Φ.Η. χρειάζεται μία ακόμα νίκη (επόμενο ραντεβού την Τρίτη 22/3 πάλι στο Λίντο) για να κάνει το 4-0 και να μείνει στην κατηγορία εξασφαλίζοντας την 7η θέση, στέλνοντας τον Φίλιππο στα μπαράζ παραμονής.

* Οι πόντοι του Α.Π.Σ. Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 24 επιθέσεις, 17 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 10 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (13-25, 17-15, 16-25) σε 62′.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Χριστοφορίδης): Στεφανίδης Χρήστος 3π. (3/17επ., 54%υπ., 25%αρ.), Γιάγκος 4 (3/8επ., 1 μπλοκ), Μπέριο Γιαράμπα 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Βαρβετσιώτης 5 (5/19επ.), Ντουντούδης 4 (2/3επ., 2 άσσοι), Στουντζίνσκι 7 (7/20επ., 62%υπ., 35%αρ.) / Μιχελάκης (λ. – 80%υπ., 33%αρ.), Ράσα Μποζόργκι, Μόμπιν Σίρι, Σιούτης, Κουπατσιάρης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεουίς 17π. (13/22επ., 4 μπλοκ), Αρπάγιου 2 (1/1επ., 1 άσσος), Βιέτσζορεκ 18 (16/27επ., 2 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.), Τσέλιος 5 (3/3επ., 2 μπλοκ), Βάργκας 12 (10/16επ., 2 μπλοκ, 71%υπ., 14$αρ.), Τζουγκαράκης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. – 90%υπ., 70%αρ.), Στεφανίδης Αγγελος, Γιαννόπουλος 1 (1/1επ.), Κάλας 1 (1 άσσος), Τεφτσής (λ), Σαλταφερίδης.