20.8 C

ΟΦΗ – Φίλιππος Βέροιας 3-0: Δύο νίκες μακριά από την παραμονή οι Κρητικοί

Ο ΟΦΗ νίκησε με 3-0 σετ τον Φίλιππο Βέροιας και στον δεύτερο αγώνα για να πλέι άουτ και με νίκες 2-0 προηγείται στη σειρά αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την παραμονή στην Volley League.

Η παραμονή θα κριθεί στις 4 νίκες συνολικά. Tο τρίτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι και πάλι στο Ηράκλειο αλλά αυτή τη φορά στο Λίντο (20/3) που θα είναι η έδρα του Φιλίππου.

Όπως φαίνεται και από το σκορ ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος με περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κυρίως στο μπλοκ ενώ στο 2ο σετ κατάφερε να κάνει σερί 1-0 μετατρέποντας το 7-8 σε 17-8. Ο Βίτσορεκ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κρητικών.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-17, 25-15, 25-15) σε 67′.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Ντεούς 15π. (12/25επ., 3 μπλοκ), Αρπάγιου, Βιέτσορεκ 17 (14/31επ., 3 μπλοκ, 59%υπ., 22%αρ.), Βαϊόπουλος 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Βάργκας 11 (10/16επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 40%αρ.) / Δαρίδης (λ. – 57%υπ., 29%αρ.), Γιαννόπουλος, Κάλας, Τσουγκαράκης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Χριστοφορίδης): Στεφανίδης Χρήστος 7π (7/21επ., 55%υπ., 36%αρ.), Γιάγκος 5 (5/9επ.), Μπέριο 5 (3/9επ., 2 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 3 (3/25επ.), Ντουντούδης, Στουντζίνσκι 6 (6/26επ., 76%υπ., 41%αρ.) / Μιχελάκης (λ. – 77%υπ., 38%αρ.), Μποζόργκι, Σίρι, Σιούτης, Κουπατσιάρης.