15 C

Χαμός στο Μίλαν – Σπέτσια: Ο διαιτητής δεν άφησε το πλεονέκτημα και το 2-1 έγινε 1-2 μέσα σε 4 λεπτά! (vid)

Αυτό κι αν ήταν σοκ για τη Μίλαν! Οι «ροσονέρι» μπορεί να προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στην Σπέτσια χάρη στην γκάφα του Δημήτρη Νικολάου, ωστόσο είδαν την ομάδα του Έλληνα αμυντικού να ανατρέπει την κατάσταση στη συνέχεια και να φεύγει με ένα τεράστιο διπλό (1-2) από το Σαν Σίρο με τέρμα του Τζιασί στο 97′.

Ωστόσο, πριν έρθει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι Μιλανέζοι φωνάζουν δικαίως για τη φάση του 92ου λεπτού όταν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης γύρισε τη φάση πίσω χωρίς κανέναν λόγο για να σφυρίξει ένα φάουλ, την ώρα που θα μπορούσε άνετα να αφήσει πλεονέκτημα.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζούνιορ Μεσίας σκόραρε με τρομερό πλασέ αλλά το 2-1 δεν μέτρησε ποτέ. Αντιθέτως εξελίχθηκε σε «κηδεία» για την ομάδα του Πιόλι που έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της στις καθυστερήσεις.

Μάλιστα το φάουλ στον Ρέμπιτς λίγον πριν η μπάλα καταλήξει στον αφύλακτο Μεσίας έγινε από τον Νικολάου που είδε και την κίτρινη κάρτα. Ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής και στη φάση του 44ου λεπτού, όταν από δική του γκάφα η μπάλα κατέληξε στον Λεάο που έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η Σπέτσια ισορρόπησε, είχε τον τερματοφύλακά της, Προβεντέλ, σε μεγάλη βραδιά και τελικά δικαιώθηκε για τη μάχη της με τους 3 βαθμούς της νίκης μετά τα τέρματα των Τσιασί και Αγκουντέλο στο δεύτερο 45λεπτο.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μίλαν έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει έστω και με ένα ματς παραπάνω την πρωτοπόρο Ίντερ, τη στιγμή που η Σπέτσια του Νικολάου πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τους 22 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Νάπολι πέρασε με άνεση και στυλ από την έδρα της Μπολόνια χάρη σε ισάριθμες εκτελέσεις του Λοθάνο (0-2).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 15/1

Σαμπντόρια – Τορίνο 1-2 (18′ Καπούτο / 27′ Σινγκό, 67′ Πρατ)

Σαλερνιτάνα – Λάτσιο 0-3 (7′, 10′ Ιμόμπιλε, 66′ Λατσάρι)

Γιουβέντους – Ουντινέζε 2-0 (19′ Ντιμπάλα, 79′ ΜακΚένι)

Κυριακή 16/1

Σασουόλο – Βερόνα 2-4 (54′ Σκαμάκα, 67′ Ντεφρέλ / 37′ Καπράρι, 44′, 57′ πεν., 90+4′ Μπάρακ)

Βενέτσια – Έμπολι 1-1 (73′ Οκερέκε / 26′ Ζουρκόφσκι)

Ρόμα – Κάλιαρι 1-0 (33′ πεν. Ολιβέιρα)

Αταλάντα – Ίντερ 0-0