18.2 C

Γουλβς – Τότεναμ 0-1: Πλήρωσε το λάθος του Σα στην επιστροφή του Νούνο στο «Μολινό» (vid)

Ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο επέστρεψε για πρώτη φορά στο «Μολινό» ως αντίπαλος και πλήγωσε την πρώην ομάδα του τη Γουλβς, καθώς πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 με την Τότεναμ, η οποία μάλιστα έκανε το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα με το ίδιο σκορ.

Ο Ζοσέ Σα φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα της Γουλβς σε επίσημο ματς στο «Μολινό», ωστόσο τα πρώτα λεπτά απέναντι στην Τότεναμ δεν κύλησαν με τον καλύτερο τρόπο αφού ο Πορτογάλος υπέπεσε σε πέναλτι από το οποίο προήλθε το 0-1.

Ο Ντέλε Άλι που κέρδισε το πέναλτι έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και με ωραία εκτέλεση έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μόλις στο 10ο λεπτό. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Άγγλου στο πρωτάθλημα για την Τότεναμ μετά τον Μάρτιο του 2020!

Ο Πορτογάλος πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε μια σειρά από επεμβάσεις στη συνέχεια του ματς, ωστόσο οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν έστω να ισοφαρίσουν το ματς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι με την μπάλα στα πόδια, ωστόσο οι περισσότερες προσπάθειες τους ήταν ημιτελείς ενώ στη μεγαλύτερη ευκαιρία τους ο Τραορέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Λορίς σε τετ α τετ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν δεύτερη σερί ήττα και πρώτη εντός έδρας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/8

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 2-0 (18′ Ζότα, 69′ Μανέ)

Άστον Βίλα – Νιουκάστλ 2-0 (45+3′ Ινγκς, 62′ πεν. Ελ Γκάζι)

Κρίσταλ Πάλας – Μπρέντφορντ 0-0

Λιντς – Έβερτον 2-2 (41′ Κλιχ, 73′ Ραφίνια / 30′ πεν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50′ Γκρέι)

Μάντσεστερ Σίτι – Νόριτς 5-0 (7′ αυτ. Κρουλ, 22′ Γκρίλις, 64′ Λαπόρτ, 71′ Στέρλινγκ, 84′ Μαχρέζ)

Μπράιτον – Γουότφορντ 2-0 (10′ Ντάφι, 41′ Μοπέ)