17.3 C

Premier League: Εφιαλτικό απόγευμα για Νόριτς και Γιαννούλη, ισόπαλη η ματσάρα στο Λιντς (vid)

Ακόμα ένα εφιαλτικό απόγευμα βίωσε η Νόριτς μετά την ήττα από τη Λίβερπουλ καθώς γνώρισε τον διασυρμό από τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ» με 5-0.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης αγωνίστηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας για μόλις ένα ημίχρονο, καθώς ο Φάρκε τον πέρασε εκτός μετά το φινάλε του πρώτου μέρους. Οι πρωταθλητές Αγγλίας χτύπησαν αρκετά από την πλευρά του και πήραν εύκολα το τρίποντο.

Το αυτογκόλ του Κρουλ ήταν εκείνο που… άνοιξε την πόρτα για την άνετη επικράτηση της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα. Με περιπετειώδη τρόπο, ο Τζακ Γκρίλις πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τη νέα του ομάδα, ενώ στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Λαπόρτ σημείωσε το 3-0 στο 64′, ενώ στο 71′ ο Στέρλινγκ πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ μετά την τρομερή κάθετη του Γουόκερ. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε με εύκολο πλασέ ο Ριάντ Μαχρέζ.

Η Άστον Βίλα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 της Νιούκαστλ. Ο Ινγκς πέτυχε το παρθενικό του γκολ με ένα απίθανο βολ πλανέ στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου, ενώ στο 62′ ο Ελ Γκάζι από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ισόπαλες (0-0) αναδείχθηκαν Κρίσταλ Πάλας και Μπρέντφορντ, όπως και Λιντς και Έβερτον (2-2) σε ένα τρομερό γκολ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο «Έλαντ Ρόουντ» με το ωραίο πλασέ του Κλιχ – μετά την πάσα του Μπάμφορντ – το γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν από την άσπρη βούλα, ενώ τα Ζαχαρωτά με τον Γκρέι βρήκαν νέο γκολ στο 50′. Ο Ραφίνια με εντυπωσιακό φαλτσαριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/8

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 2-0 (18′ Ζότα, 69′ Μανέ)

Άστον Βίλα – Νιουκάστλ 2-0 (45+3′ Ινγκς, 62′ πεν. Ελ Γκάζι)

Κρίσταλ Πάλας – Μπρέντφορντ 0-0

Λιντς – Έβερτον 2-2 (41′ Κλιχ, 73′ Ραφίνια / 30′ πεν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50′ Γκρέι)

Μάντσεστερ Σίτι – Νόριτς 5-0 (7′ αυτ. Κρουλ, 22′ Γκρίλις, 64′ Λαπόρτ, 71′ Στέρλινγκ, 84′ Μαχρέζ)

Μπράιτον – Γουότφορντ (19:30)