16.6 C

Προκριματικά Μουντιάλ: 6 στα 6 για τη Βραζιλία, έχασε ξανά έδαφος η Αργεντινή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ που σκόραρε και μοίρασε την ασίστ για το τελικό 2-0 η Βραζιλία πέρασε και από την έδρα της Παραγουάης, διευρύνοντας το νικηφόρο σερί της στους 6 σερί αγώνες!

Οι Βραζιλιάνοι που μοιάζουν ασταμάτητοι στο δρόμο προς το Κατάρ προηγήθηκαν νωρίς (4′) με τον άσο της Παρί και «κλείδωσαν» το τρίποντο λίγο πριν το φινάλε (92′) με τον Πακετά να αξιοποιεί με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του σεληνιασμένου Νεϊμάρ.

Στο άλλο σημαντικό παιχνίδι της χθεσινής βραδιάς, η Αργεντινή του Λίο Μέσι αυτοκτόνησε ξανά, καθότι παρά το αρχικό της προβάδισμα με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Κολομβία, ισοφαρίστηκε στο δεύτερο μέρος με δράστες τους Μουριέλ και Μπόρχα.

Τα γκολ για την Αλμπισελέστε πέτυχαν οι Ρομέρο και Παρέδες, με τον Μέσι να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο.

Τέλος, χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις Βενεζουέλα – Ουρουγουάη (0-0) και Χιλή – Βολιβία (1-1).