16.1 C

Βαλένθια – Ολυμπιακός 79-88: Ερυθρόλευκος τυφώνας σάρωσε τις «νυχτερίδες»!

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός για 30 λεπτά μέσα στη Βαλένθια, όταν και προηγήθηκε με το απίστευτο 41-74! Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν 38 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι Ερυθρόλευκοι κράτησαν τη νίκη παρά το μπλακ-άουτ στην τελευταία περίοδο

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε το σπίτι» της Βαλένθια, επικρατώντας με 88-79 στη «La Fonteta» για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας! Ο Θρύλος έφτασε τις 15 νίκες (15-17) και τις 9 νίκες μακριά από το ΣΕΦ κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν, ενώ οι «νυχτερίδες» έπεσαν στο 17-15 και απομακρύνονται από την οκτάδα. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης έπιασαν ασύλληπτη απόδοση για 30 λεπτά, παίζοντας μπασκετάρα, αλλά στην τέταρτη περίοδο λίγο έλειψε να χύσουν την καρδάρα με το γάλα.

Η Βαλένθια είχε το κίνητρο, καθώς «καιγόταν» για τη νίκη, αλλά ο Ολυμπιακός την «κονιορτοποίησε» στα πρώτα 30 λεπτά, φτάνοντας τη διαφορά στους 33 πόντους! Ναι, στους 33. Στο 30′, το σκορ ήταν 41-74, με τον Κώστα Σλούκα να μοιράζει αφειδώς ασίστ (11) και τον Γιώργο Πρίντεζη να στήνει… πάρτι εντός και εκτός ποστ, με 18 πόντους και 3/3 τρίποντα (3/4 συνολικά). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Θρύλος πέτυχε 30 πόντους και δέχτηκε μόλις 10.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επέδειξε τάσεις αυτοχειρίας και είδε τη Βαλένθια να πλησιάζει στους 7 πόντους και το 77-84 στο 39′. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με 5/19 τρίποντα και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 14/33 τρίποντα, έχοντας 9/14 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σημεία και πήραν μία νίκη γοήτρου, στέλνοντας και ένα μήνυμα σε όλη την Ευρώπη πως λεπτομέρειες και κακές συγκυρίες στέρησαν από την ομάδα την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Πάντως, το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο δεν είναι κολακευτικό για τον Ολυμπιακό, που δέχτηκε 38 πόντους από τη Βαλένθια και πέτυχε μόλις 14. Οι Πειραιώτες μέτρησαν μόλις 5 πόντους (ένα λέι-απ του Κουφού και τρεις βολές του Βεζένκοφ), στα πρώτα 08:27 της τέταρτης περιόδου.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αναδείχτηκε ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), έχοντας και το καθοριστικό τρίποντο στο 71-82 (του 39ου λεπτού). Οι Ερυθρόλευκοι διατήρησαν την υπεροχή τους κόντρα στη Βαλένθια, φτάνοντας τις 10 νίκες σε 12 μεταξύ τους παιχνίδια στην Ευρωλίγκα (10-2), ενώ εκτός έδρας με τη συγκεκριμένη ομάδα έχουν το απόλυτο με 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες!

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Βαλένθια-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Χάουμε Πονσαρνάου παρέταξε τη Βαλένθια με τους Βίβες, Πρέπελιτς, Κάλινιτς, Γουίλιαμς και Τόμπι και ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε στη βασική πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις. Ο προπονητής του Ολυμπιακού είχε να διαχειριστεί και την απουσία του Άαρον Χάρισον, ο οποίος τέθηκε νοκ-άουτ λίγες ώρες πριν από την έναρξη της αναμέτρησης λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε από την αρχή στο Βεζένκοφ σε θέση «3» λόγω των αλλαγών στην άμυνα, καθώς ο Βούλγαρος φόργουορντ μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό το στυλ άμυνας. Το παιχνίδι άρχισε φουλ επιθετικά με τις δύο ομάδες να είναι εύστοχες. Οι Βίβες και Σλούκας ευστόχησαν σε τρίποντο εκατέρωθεν (3-3) και ο Έλις απάντησε με γκολ-φάουλ στο δίποντο του Κάλινιτς (5-3), κάνοντας το 5-6 στο 2′ με σουτάκι από το ύψος της βολής. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 9-8 χάρη σε δίποντο του Κάλινιτς και 12-9 με δίποντο του Τόμπι στο 6′, αλλά ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 10-0 και προηγήθηκε με 12-19 στο 8′! Τρίποντο Βεζένκοφ (12-12), δίποντο με στυλ από τον Κουφό (από την κορυφή της ρακέτας έκανε το 12-14), τρίποντο Πρίντεζη (12-17), δύο βολές Πρίντεζη (12-19)!

Η Βαλένθια αντέδρασε, έκανε επιμέρους σκορ 7-4, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το υπέρ του προβάδισμα και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με εκπληκτική πικ εντ ρολ φάση. Πάσα Λαρεντζάκη και κάρφωμα Κουφού για το 19-23. Οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο χωρίς ούτε ένα λάθος, έπαιξαν καλή άμυνα και οδήγησαν την ισπανική ομάδα σε αρκετές βιαστικές και άστοχες προσπάθειες. Η Βαλένθια ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ (7 αμυντικά, 2 επιθετικά), 7 ασίστ, 0 κλεψίματα και 2 λάθη. Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός μέτρησε 4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ (5 αμυντικά, 1 επιθετικό), 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και 0 λάθη!

Οι Σπανούλης, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης, Ζαν-Σαρλ και Κουφός άρχισαν στην πεντάδα για τον Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο. Η Βαλένθια «καιγόταν» για τη νίκη, αλλά ο Θρύλος ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-25 με τρίποντο του Σάστρε στο 13′, αλλά η ελληνική ομάδα «έτρεξε» νέο σερί 8-0 και βρέθηκε με διψήφια διαφορά μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 22-33 και φτάνοντας στο +11! Ο Κουφός έφτασε τα 3/3 δίποντα και σημείωσε το 22-27, ενώ ο ΜακΚίσικ με 2 βολές έκανε το 22-29. Ο Σπανούλης έφτασε τις 3 ασίστ, πασάροντας έτοιμο καλάθι για τον Ζαν-Σαρλ, ο οποίος έκανε το 22-31, ενώ ο Βεζένκοφ με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου σημείωσε το 22-33 στο 15′!

Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός και είναι ξεκάθαρο ότι αδίκησε τον εαυτό του κατά τη διάρκεια της σεζόν. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο από τα περίπου 8 μέτρα ανέβασε τη διαφορά στο 23-36 και το +13 στο 15′! Η Βαλένθια τα είχε… χαμένα και το μεγάλο αστέρι της, ο Πρέπελιτς παρέμενε άποντος! Στο 18′, η ισπανική ομάδα είχε 3/12 τρίποντα και ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στο +15 με φόλοου του Ζαν-Σαρλ, ο οποίος έκανε το 27-42 στο 17′. Ο Γάλλος φόργουορντ ήταν ξανά εντυπωσιακός με 8 πόντους (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), αλλά έκανε 3 φάουλ στο 18′ και πήγε στον πάγκο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +16 με καλάθι του Βεζένκοφ, ο οποίος έκανε το 28-44 στο 19′ και ο Λαμπιρί με τρίποντο μείωσε σε 31-44 στο 19′, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η Βαλένθια ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 6/12 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 7/12 βολές, 14 ριμπάουντ (11 αμυντικά, 3 επιθετικά), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός μέτρησε 11/18 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ (11 αμυντικά, 3 επιθετικά), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη! Δύο μόλις λάθη σε 20 λεπτά αγώνα ο Θρύλος, αλλά και 14 ασίστ σε ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος από την ελληνική ομάδα! Ο Σλούκας μέτρησε 5 ασίστ και ο Σπανούλης τρεις.

Βεζένκοφ

Tα συνολικά στατιστικά των ομάδων έπειτα από 20 λεπτά αγώνα:

Ο Ολυμπιακός άρχισε την τρίτη περίοδο με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις. Ο Πρίντεζης έκανε το 31-46 με το αγαπημένο του «πεταχτάρι». Οι Ερυθρόλευκοι είχαν περιορίσει τη Βαλένθια, που έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και έδειξε να λυγίζει από την πίεση. Ο υπαρχηγός των Πειραιωτών σκόραρε με όλους τους τρόπους! Με τρίποντο «έγραψε» το 31-49 και ένα ακόμα δίποντο έκανε το 31-51 στο 22′, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους! Ο Έλληνας φόργουορντ είχε φτάσει, ήδη, τους 13 πόντους. Μαγικός Θρύλος στη Βαλένθια. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +21 με τρίποντο του Βεζένκοφ 23′ και το ταμπλό να γράφει 33-54! Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πραγματοποίησαν μία ασύλληπτη εμφάνιση μέσα στην Ισπανία.

Ο Σλούκας «τάιζε» αφειδώς τους συμπαίκτες του, φτάνοντας τις 10 ασίστ στο 25′! Η 10η ασίστ του Έλληνα γκαρντ σηματοδότησε και τη μεγαλύτερη διαφορά, καθώς ο Πρίντεζης με ένα ακόμα τρίποντο (3/3) έκανε το 36-59 στο 24′! Ο Θρύλος ήταν για φίλημα και ο Βεζένκοφ με καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό μετά την πάσα του Πρίντεζη σημείωσε το 36-62 στο 25′! Απίστευτο, αλλά είχε και συνέχεια! Από το 36-54 ο Ολυμπιακός «έτρεξε» 12-0 σερί και έκανε το 36-66 στο 27′ με ατομική ενέργεια του Έλις. Ναι, η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους. Ο Πρέπελιτς σκόραρε για πρώτη φορά στο 27′, μειώνοντας σε 38-66. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 38-69 στο 28′ και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +31! Η Βαλένθια είχε σκοράρει ελάχιστα στην τρίτη περίοδο: μόλις 9 πόντους και το σκορ στο 29′ ήταν 40-73 με 2 βολές του Λαρεντζάκη. Ναι, στο +33 ο Ολυμπιακός!

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ερυθρόλευκους να προηγούνται με το καθηλωτικό 41-74 μέσα στη Βαλένθια! Το +33 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του ματς. Η ελληνική ομάδα είχε 23 ασίστ σε 30 λεπτά αγώνα, μετρώντας επιμέρους σκορ 10-30 στην τρίτη περίοδο. Με 17/25 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 16/18 βολές. Οι γηπεδούχοι είχαν, στο ίδιο διάστημα, 9/22 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 8/14 βολές.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Ζαν-Σαρλ και Κουφό. Ο Σαν Εμετέριο μείωσε με τρίποντο σε 44-74. Η Βαλένθια αντέδρασε και με σερί 8-0 μείωσε σε 49-74 στο 33′. Οι Ερυθρόλευκοι δεν είχαν μπει καλά στην τέταρτη περίοδο και το σερί των γηπεδούχων ανέβηκε στο 13-0, καθώς ο Πρέπελιτς είχε «ζεσταθεί». Ο Σλοβένος σούτινγκ γκαρντ με προσωπικό σερί 5-0 (δίποντο και τρίποντο) μείωσε σε 54-74. Ο Ολυμπιακός βρήκε τους πρώτους του πόντους στην τέταρτη περίοδο, 03:30 μετά την έναρξή της, όταν ο Σπανούλης πάσαρε στον Κουφό, ο οποίος πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 54-76. Ωστόσο, έχασε τη βολή. Ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει μόλις 2 πόντους σε αυτό το διάστημα και η Βαλένθια «έτρεξε» επιμέρους σκορ 21-2, μειώνοντας σε 62-76 στο 35′ με τρίποντο του Βαν Ρόσομ!

Ο Ολυμπιακός εμφάνισε «αυτοκτονικές» τάσεις και η Βαλένθια με διαδοχικά τρίποντα μείωσε ακόμα περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάκιστες επιλογές στην επίθεση, κάνοντας λάθη και βιαστικές επιλογές. Ο Βεζένκοφ έδωσε «ανάσα» με τρεις βολές (η μία ήταν από τεχνική ποινή στον Βαν Ρόσομ), σημειώνοντας το 62-79 στο 36′, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα του Σαν Εμετέριο μείωσαν σε 70-79 στο 38′. Ο Μπαρτζώκας είχε βάλει ξανά τους βασικούς, ενώ ο Βεζένκοφ με τρίποντο αποκατέστησε την τάξη, κάνοντας το 71-82 στο 39′. Ο Μαρίνκοβιτς πέτυχε δύο τρίποντα και μείωσε σε 77-84 στο 39′, αλλά δεν υπήρχε χρόνος και ο Θρύλος έπρεπε να κάνει τα βασικά στο τέλος για να επικρατήσει και τα κατάφερε. Ο Σπανούλης ήταν εύστοχος στις βολές (4/4) και ο Λαρεντζάκης «έγραψε» το 77-88 στο 40′, πριν ο Μαρίνκοβιτς με λέι-απ διαμορφώσει το τελικό 79-88. Η Βαλένθια είχε 9/14 τρίποντα στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88.

Οι διαιτητές: Όλεγκς Λάτισεβς (Λετονία), Γιακούμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Ρόμπερτ Βικλίτσκι (Τσεχία).