28.5 C

Premier League: Τριάρα η Λέστερ, η Μπέρνλι «σκότωσε» την Άρσεναλ

Η Λέστερ ήταν η κερδισμένη της 12ης αγωνιστικής της Premier League έπειτα από τις γκέλες των υπολοίπων.

Οι «αλεπούδες» χρειάστηκαν μόλις ένα ημίχρονο για να επικρατήσουν με 3-0 της Μπράιτον, με τον Μάντισον να πετυχαίνει δύο τέρματα και τον Βάρντι να βάζει ακόμα ένα μετά το γύρισμα του Αγιόθε Πέρεθ. Η ομάδα του Ρότζερς έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από την κορυφή (Τότεναμ – Λίβερπουλ).

Η Άρσεναλ παρέμεινε 15η και βρίσκεται σε τραγική αγωνιστική κατάσταση. Ο Τζάκα για χτύπημα εκτός φάσης στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Έμιρεϊτς» με την Μπέρνλι και… κρέμασε την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι με εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ (!) πέτυχαν το 0-1 και απέδρασαν με το διπλό από το Λονδίνο.