17 C

Η παρέμβαση Μπαφέ: Ποιος είπε ότι ο πάγκος δεν «παίζει»; (vid)

H καθοριστική παρέμβαση του Χρήστου Μπαφέ στο ματς με την Άλμπα που αποδεικνύει ότι όλοι παίζουν σε μια ομάδα, ακόμα και ο πάγκος

Όταν διαθέτεις πάγκο-«κομπιούτερ», δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα!

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά παίζοντας επιβλητικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Σε αυτό το επίπεδο, όλα παίζουν ρόλο. Κάθε λεπτομέρεια, μικρή ή μεγάλη, κάνει τη διαφορά. Και οι Ερυθρόλευκοι έχουν «μάτια» παντού!

Προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός είχε κάνει την ολική επαναφορά από το -15 στο ΣΕΦ. Απέμεναν περίπου δύο λεπτά για τη λήξη της τρίτης περιόδου, 01:49 για την ακρίβεια. Ο Κώστας Σλούκας έκανε φάουλ πάνω στον Μαόντο Λο. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης συμπλήρωσαν τα 5 ομαδικά φάουλ. Η «πονηρή» Άλμπα έστειλε τον Νιλς Γκίφεϊ στις βολές και όχι τον Γερμανό γκαρντ.

Ο πάγκος του Ολυμπιακού παρατήρησε ότι ο Λο δεν ήταν ο παίκτης που είχε δικαίωμα για βολές. Ο Χρήστος Μπαφές, με περισσή ψυχραιμία και καθαρό μυαλό, εντόπισε την παράβαση. Γνωρίζοντας απόλυτα τον κανονισμό, ο αθλητικός διευθυντής της ΚΑΕ Ολυμπιακός περίμενε να εκτελέσει την πρώτη βολή ο Γκίφεϊ προκειμένου να ακυρωθεί η προσπάθειά του και να πάρει την κατοχή η ελληνική ομάδα. Αν ο Γκίφεϊ δεν είχε εκτελέσει την πρώτη βολή, τότε απλά θα άλλαζε ο παίκτης και θα πήγαινε ο Λο στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» προκειμένου να εκτελέσει κανονικά τις δύο βολές!

Έτσι είναι ο κανονισμός και το στέλεχος των Πειραιωτών τον γνώριζε απόλυτα. Οι διαιτητές δέχτηκαν την παράβαση μετά την εξέταση του instant replay και έδωσαν σωστά την κατοχή στον Ολυμπιακό. Η Άλμπα θα μπορούσε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ, αλλά δεν το έκανε. Η τελευταία φορά που προηγήθηκε στο σκορ ήταν στο 40-44, δυόμισι λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο (ανανεωμένος εμφανισιακά) Χρήστος Μπαφές, με μία καίρια παρέμβαση, είδε κάτι που δεν κατάφερε να εντοπίσει κανείς, επιδεικνύοντας απόλυτο επαγγελματισμό και αφοσίωση.

Δείτε το σχετικό βίντεο, πατώντας ΕΔΩ.

Περισσότερη ΑΠΟΨΗ από το Athlosnews

ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ

Μπαρτζώκας: Εκπληκτική η ατμόσφαιρα, τα 20′ των Γκος και Γουόκαπ ήταν έντονα και καθοριστικά

Ο προπονητής του Ολυμπιακού αναφέρθηκε στα ποιοτικά λεπτά των Γκος και Γουόκαπ που δεν προπονούνταν λόγω τραυματισμών ενώ μίλησε για τη φανταστική άμυνα και το σχήμα που έδωσε τη λύση στην 4η περίοδο

Ολυμπιακός: Αυτά ισχύουν για την επιστροφή των Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε το ιατρικό δελτίο για τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Φιλίπ Πετρούσεφ, τους οποίους περιμένει πολύ σύντομα

Βόμβα προέδρου Πόρτο και… Μαρινάκη: «Ο Ολυμπιακός μάς είπε ότι ενεργοποιεί τη ρήτρα του Κάρμο»

Ο πρόεδρος της Πόρτο αποκάλυψε πως ο Ολυμπιακός πρόκειται να πληρώσει τη ρήτρα του Νταβίντ Κάρμο για να ολοκληρώσει την πιο ακριβή μεταγραφή στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου