26.1 C

Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 67-77: Άνετα οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και πήρε μία εύκολη νίκη με 67-77, φτάνοντας στο 12-3 και πλέον είναι ισόβαθμη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Αναντολού Εφές, ενώ από την άλλη οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 6-9.

Οι Καταλανοί από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις… διαθέσεις τους στην Μπάγερν, καθώς μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως την αναμέτρηση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 16-20 και στη συνέχεια η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με 14 πόντους (25-39) και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μία άνετη επικράτηση.

Με τον Νίκολα Μίροτιτς (14 π) να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και τον Κόρι Χίγκινς (16 π) να είναι ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμά της καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 25-39, 45-56, 67-77