21.6 C

Ο Μπενζεμά λύτρωσε τη Ρεάλ (vid)

Η Ουέσκα βρέθηκε μια ανάσα από το να αποσπάσει βαθμό-χρυσάφι στο «Μπερναμπέου» αλλά η Ρεάλ βρήκε το γκολ της λύτρωσης στο 89' με τον Μπενζεμά (3-2)

Η αύρα του Ζιντάν έχει φέρει πίσω τα θετικά αποτελέσματα για τη Ρεάλ, ακόμα κι όταν όλα… στραβώνουν.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την ουραγό Ουέσκα, μόλις στο τρίτο λεπτό από το γκολ του Κούτσο Ερνάντες, αλλά κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή χάρη στα γκολ των Ίσκο σε κενή εστία (25′) και του Θεμπάγιος στο 62ο λεπτό.

Η Ουέσκα ήταν αρκετά τολμηρή στο «Μπερναμπέου» και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ετσέιτα έστειλε… καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της Ρεάλ για το 2-2.

Η Ρεάλ δεν έβρισκε φάσεις, αλλά στο 89′ με το υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Μπενζεμά έκανε το 3-2 και πήρε τη νίκη παρότι παραλίγο να υποστεί νέο… κάζο από την ουραγό και νεοφώτιστη στην κατηγορία, Ουέσκα.