24.3 C

Νίκη στην παράταση για τον ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΟΚ με την επικράτησή της με 84-78 επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στην παράταση

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Θεσσαλονίκη, όπου η ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΟΚ επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 84-78 στην παράταση.
Ο «Δικέφαλος» με αυτή του την επιτυχία ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-2 και πλέον φλερτάρει έντονα με την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Α1.

Μάλιστα, η νίκη των γηπεδούχων αποκτά ιδιαίτερη αξία εάν ληφθεί σοβαρά υπόψη το γεγονός ότι ένα λεπτό πριν το τέλος έχανε 65-69, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην ισοφάριση σε 69-69 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου ο ΠΑΟΚ έχοντας σύμμαχο και την ψυχολογία έφτασε στη νίκη με 84-78, που δίνει αρκετούς… πόντους στη μάχη της πρώτης τετράδας. Στους 21 πόντους σταμάτησε η Ουίλιαμς για τον «Δικέφαλο του Βορρά», 13 πρόσθεσε η Τζάκσον.

Δεκάλεπτα: 22-23, 34-35, 52-55, 69-69, 84-78 (παράταση)

ΠΑΟΚ: Πολυμένη, Λύμουρα 13 (10 ασ, 7 ριμπ), Κωτούλα 12 (5 ριμπ), Καρλάφτη 5, Κριμίλη 6, Ταρπάγκου 2, Καρακούλα 1, Μιχαηλίδου, Μιχαηλίδου, Γκόβαν 9, Τζάκσον 13 (4 ριμπ), Ουίλιαμς 23 (9 ριμπ).

Δάφνη: Τζέιμς 16 (9 ριμπ), Σερδάρη, Σουλτάνη 17, Γούναρη 10, Παγώνη, Τσίκα 4, Τετένε 6, Σακελλαρίδου, Τσίντομ 8, Μπράουν 17 (11 ριμπ).