16.6 C

Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός!

Την 33η διαδοχική του νίκη στη Volley League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας στην Μίκρα του Ηρακλή με 3-2 σετ

Την αήττητη κούρσα του στο πρωτάθλημα της Volley League συνέχισε απτόητος ο Ολυμπιακός.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έγραψαν ιστορία επικρατώντας στην Μίκρα του Ηρακλή με 3-2 σετ και πανηγύρισαν την 33η διαδοχική νίκη τους στη Volley League σπάζοντας το ρεκόρ των αντιπάλων τους!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 3-2 σετ και έτσι συνεχίζουν το αήττητο σερί τους που τρέχουν στο πρωτάθλημα. Πετυχαίνοντας παράλληλα την 33η συνεχόμενη νίκη τους, επίδοση ρεκόρ για το ανδρικό βόλεϊ.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Γκάβιν Σμιτ, όπου πήρε την ομάδα από το… χέρι στα δύσκολα και έτσι πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς πιέζοντας τόσο από τη θέση του σέρβις όσο και με τον Τερβαπόρτι να παίζει εξαιρετικά τον πρώτο χρόνο. Ο Θρύλος ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ έχοντας διαφορά τεσσάρων και πέντε πόντων με τον Ράουβερντινκ να κάνει εξαιρετική δουλειά. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός δεν μπήκε το ίδιο καλά. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Πειραιωτών και έτσι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο ματς μπροστά στο σκορ με 11-10 ενώ πήραν και διαφορά δύο πόντων με 15-13. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 2 (18-20) χάρη σε άσσο του Ανδρεάδη αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ίδια. Έτσι ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το σετ με 27-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1 στο ματς.

Το τρίτο ήταν το ίδιο ψυχοφθόρο με το προηγούμενο. Ηρακλής και Ολυμπιακός πήγαιναν πόντο πόντο στο σετ, χάρη και στα λάθη από το σερβίς αλλά ο Θρύλος στα κρίσιμα σημεία έδειξε την ποιότητά του και κατάφερε να πάρει το σετ με 26-24 και να κάνει το 2-1.

Στο τέταρτο σετ τα λάθη επανήλθαν με αποτέλεσμα ο Θρύλος να κυνηγάει συνεχώς στο σκορ και τελικά να χάσει το σετ με 25-22 με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός κάνοντας μια σούπερ ανατροπή πήρε το σετ και τη νίκη με 15-13.

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15.