24 C

Τσέλσι – Έβερτον 4-0: Πάρτι τετράδας (vid)

Η Τσέλσι πήρε μία άνετη νίκη επί της Έβερτον με 4-0, παρέμεινε μόνη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και πλέον βλέπει ακόμα και την τριάδα.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, κατάφερε από την αρχή του αγώνα να στριμώξει την Έβερτον και να μην της αφήσει περιθώριο αντίδρασης.

Στο 14ο λεπτό, η Τσέλσι άνοξε τον… χορό των τερμάτων με τον Μάουντ και επτά λεπτά αργότερα, στο 21 ο Πέδρο έκανε το 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 2-0, αλλά με την έναρξη του δευτέρου η Τσέλσι ήθελε να τελειώσει με την υπόθεση νίκη.

Στο 51 ο Γουίλιαν έκανε το 3-0 και τρία λεπτά μετά, ο Ζιρού έγραψε το τελικό 4-0, για μία Τσέλσι που είχε τον Γκίλμουρ σε εξαιρετική μέρα. Ο νεαρός άσος είχε 92,5% ποσοστό ευστοχίας στις πάσες (74/80) και αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, στην πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα της ομάδας του.