23.2 C

Κυπελλούχος Γαλλίας η Ρεν, σκότωσε την Παρί στα πέναλτι!

Η Ρεν κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας επικρατώντας της Παρί Σεν Ζερμέν με 6-5 στα πέναλτι (2-2 στην κανονική διάρκεια) - Πρώτος τίτλος μετά από 48 χρόνια για την ομάδα της Βρετάνης, μοιραίος ο Ενκουνκού για τους Παριζιάνους

Τη μία σφαλιάρα μετά την άλλη δέχεται φέτος η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ παρότι είχε ένα σωρό τελικές κόντρα στη Ρεν, κατάφερε να χάσει το Κύπελλο Γαλλίας στα πέναλτι από την ομάδα της Βρετάνης, η οποία πανηγυρίζει τον πρώτο της τίτλο μετά από 48 χρόνια!

Ο Ντάνι Άλβες στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους, ενώ στο 21ο ο Νεϊμάρ έκανε το 0-2 κι όλα έδειχναν πως θα οδηγηθεί σε μια εύκολη κατάκτηση του τροπαίο. Ωστόσο ένα αυτογκόλ του Κιμπεμπέ στο 40ο λεπτό ξαναέβαλε τη Ρεν στο ματς, η οποία βρήκε την ισοφάριση σε 2-2 στο 66′ με τον Γκρενιέ και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 118ο λεπτό ο Εμπαπέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για εγκληματικό μαρκάρισμα κι έτσι η Παρί πήγε στα πέναλτι χωρίς τον Γάλλο σταρ της.

Στη διαδικασία των πέναλτι η Ρεν ήταν πιο ψύχραιμη, εκτέλεσε έξι εύστοχα πέναλτι, εν αντιθέσει με την Παρί που έχασε το τρόπαιο και εξαιτίας της κακής εκτέλεσης του Ενκουνκού.

Ρεν: Κούμπεκ, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Μεσέ, Μπενσεμπαϊνί, Αντρέ, Γκρενιέ, Σαρ, Μπουριζό (106′ Λεά), Μπεν Αρφά, Νιάνγκ.

Παρί Σεν Ζερμέν: Αρεολά, Νταγκμπά (106′ Ντιαμπί-120+1′ Ενκουνκού), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Ντάνι Άλβες, Βεράτι, Ντράξλερ (91′ Καβάνι), Ντι Μαρία (75′ Παρέδες), Εμπαπέ, Νεϊμάρ.