Παναιτωλικός – Βόλος 0-1: Το πέναλτι του Κόντε στο 99′ χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στους Θεσσαλούς (vid)

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο ψύχραιμος Πέδρο Κόντε σκόραρε από την άσπρη βούλα και χάρισε μία μεγάλη νίκη στον Βόλο βάζοντας «στοπ» στο σερί τριών νικών της ομάδας του Πετράκη

Στο Αγρίνιο ο φορμαρισμένος Παναιτωλικός των τριών σερί νικών ήθελε μία ακόμη για να ανέβει έστω προσωρινά στη 2η θέση της Super League και ο Βόλος ένα θετικό αποτέλεσμα για να μείνει κοντά στην επτάδα. Τελικώς οι Θεσσαλοί βρήκαν τη λύση στο 99′ με πέναλτι του Πέδρο Κόντε, ο οποίος είχε την περίσσια ψυχραιμία να το πάρει πάνω του δίνοντας μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του, κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό!

ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΓΚΟΛ ΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΕ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ

Το τελικό σκορ (0-1) δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς καθώς τόσο οι Αγρινιώτες όσο και οι Θεσσαλοί είχαν τις στιγμές τους στο ματς αλλά δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν, τουλάχιστον μέχρι το 99′ όταν οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ.. απόδρασης από το Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός, που παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες και 10 παίκτες στο χορτάρι λόγω της αποβολής του Στάγιτς με δεύτερη κίτρινη στο 26′, αλλά και εξαιρετική ψυχολογία, είχε το δοκάρι του Μιγκέλ Λουίς ως την καλύτερη στιγμή του ενώ ο Βόλος απείλησε κυρίως το δεύτερο μέρος με μεγάλες στιγμές από προσπάθειες των Άλτμαν και Βιγιαφάνιες, με τον Αργεντινό να αστοχεί από κοντά στις καθυστερήσεις.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΑΓΙΤΣ

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Κόντε είπε την τελευταία λέξη και οι Θεσσαλοί έφυγαν με το τρίποντο από την έδρα του Παναιτωλικού, με έναν άκρως δραματικό τρόπο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΒΟΛΟΣ 0-1

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου

Διαιτητής: Τσέτσιλας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Στάγιτς

ΓΚΟΛ: 90+10′ Κόντε πεν.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας. Λουίς, Μπελεβώνης (84΄Νικολάου), Σίλβα, Μπουζούκης (84΄Κουρί), Ρόα (76΄Ντίας) (88΄Μπακάκης), Λομόνακο (84΄Μάζντεβατς).

Βόλος (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν (52΄Άλτμαν), Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι (103΄Σμέουλερς), Μύγας, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (103΄Μίλετιτς), Κόμπα (72΄Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Κόσζτα (72΄Κόντε).

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Αλμέιδα: Βλέπω περίεργα πράγματα, πρέπει να σκεφτούμε αν έχω την ικανότητα να το αλλάξω

Η ΑΕΚ γνώρισε νέα ντροπιαστική εκτός έδρας ήττα στην...

Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-0: Εξευτελιστική ήττα από τους δέκα ήρωες των Σερρών

Οι ψυχωμένοι Σερραίοι δεν «μάσησαν» από την αποβολή του Τέρζιτς στο 28' και έριξαν στο καναβάτσο την τραγική Ένωση νικώντας τη μετά από 33 ολόκληρα χρόνια

Ολυμπιακός: Με Γιαζίτζι και σημαντικές απουσίες η αποστολή για Τρίπολη

Αποστολή με Γιαζίτζι αλλά και σημαντικές απουσίες σε κομβικές θέσεις ανακοίνωσε ο Ολυμπιακός για την Τρίπολη

Μεντιλίμπαρ: Θα αλλάξουμε τα πρόσωπα αλλά όχι τη φιλοσοφία στο ματς με τον Αστέρα

Ο Βάσκος τεχνικός του Ολυμπιακού τόνισε πως στο παιχνίδι με τον Αστέρα δεν θα αλλάξει η βασική ιδέα του παιχνιδιού της ομάδας του αλλά σίγουρα πολλά πρόσωπα σε σύγκριση με την ενδεκάδα στο Μάλμε

Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0: Ο Ατανασίεβιτς έπιασε 69% στην επίθεση, νικηφόρα πρεμιέρα για τους Ερυθρόλευκους

Η Κηφισιά έβαλε δύσκολα για δύο σετ στον Ολυμπιακό όμως με MVP τον Ατανασίεβιτς (22 πόντοι) οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα

Για το πανό της Κύπρου αντίδραση, για τη σημαία του ψευδοκράτους τσιμουδιά: Η επιλεκτική ευαισθησία του Εργκίν Αταμάν

Από την εκούσια αποβολή στην Κύπρο και τις «φλογερές» δηλώσεις περί διαχωρισμού πολιτικής και αθλητισμού στη σιωπή στην Τουρκία: Ο Mythbuster βάζει στη ζυγαριά τις εκ διαμέτρου αντίθετες συμπεριφορές του προπονητή του Παναθηναϊκού στα δύο πρόσφατα περιστατικά σε αγώνες της ομάδας του

«Venga, Venga, Panserraikos»: Η επική ανάρτηση των Σερραίων μετά τον θρίαμβο επί της ΑΕΚ

Οι ψυχωμένοι Σερραίοι δεν «μάσησαν» από την αποβολή του...

Ηλιόπουλος μετά το κάζο της ΑΕΚ στις Σέρρες: «Η ομάδα δεν πρόσφερε στο παθιασμένο κοινό μας αυτό που του άξιζε»

Ο Πανσερραϊκός των 10 παικτών από το 28′ έριξε στο καναβάτσο...

Πανιώνιος – Μαρούσι 86-62: Ο Κυανέρυθρος θρίαμβος οδήγησε σε παραίτηση Βετούλα

Ο Πανιώνιος διέλυσε το Μαρούσι με 86-62 και οδήγησε...