Ολυμπιακός – Κηφισιά 4-0: Ξεμούδιασμα πριν τα Κανάρια με πρώτο σκόρερ τον Ατανασίεβιτς

Το πρώτο του φιλικό μετά από τρία επίσημα παιχνίδια έδωσε ο Ολυμπιακός ONEX στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη προκειμένου ο Αντρέα Γκαρντίνι να τσεκάρει την κατάσταση των παικτών του πριν την αναχώρηση για τα Κανάρια Νησιά όπου την Πέμπτη θα πραγματοποιηθεί ο επαναληπτικός με τη Λας Πάλμας.

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν εύκολα της Κηφισιάς με συνολικό σκορ 4-0 (οι δύο ομάδες συμφώνησαν να παίξουν τέσσερα σετ) σε 88′, με τον Αλεξάνταρ Ατανασίεβιτς να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους (68% στην επίθεση) στα τρία σετ που αγωνίστηκε.

Ο Πέριν ακολούθησε με 12 (βασικός και στα τέσσερα σετ), όσους είχε και ο Παγένκ. Βασικός ξεκίνησε ο Τζέλβε στο πλευρό του Σλοβένου κεντρικού για τα δύο πρώτα σετ ενώ ο Παπαγγελόπουλος έπαιξε στα δύο επόμενα.

Η Κηφισιά που βρίσκεται πια σε προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας είχε διψήφιους τους Οκοσάνοβιτς και Αντόνοβιτς (από 11π. έκαστος) ενώ δεν αγωνίστηκε ο Λούκας Ρανγκέλ.

Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες στην πρεμιέρα της Volley League στο ίδιο γήπεδο, το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου.

ΤΑ ΣΕΤ: 4-0 (25-21, 25-18, 25-21, 25-18) σε 88′

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού ONEX προήλθαν από 4 άσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων ενώ της Κηφισιάς από 1 άσο, 46 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Τζέλβε 3 (3/4 επ.), Παγένκ 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ), Πέριν 12 (11/16 επ., 1 άσος, 53% υπ. – 40% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 16 (13/19 επ., 3 άσοι) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. – 29% άριστες), Χασμπάλα 1 (1/1 επ.), Παπαγγελόπουλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (8/12 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ., 100% υπ. – 100% άριστες)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11 (11/23 επ.), Κομητούδης, Πετρόφ 9 (9/16 επ., 50% υπ. – 36% άριστες), Σπηλιώτης 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Αντόνοβιτς 11 (11/17 επ., 55% υπ. – 55% άριστες), Καγιαλής 8 (7/10 επ., 1 άσος) / Βελούδης (λ., 55% υπ. – 45% άριστες), Κονίδης 1 (1/3 επ., 71% υπ. – 71% άριστες), Κανελλόπουλος, Σπυριούνης 6 (6/8 επ., 20% υπ. – 10% άριστες), Τζάρας (0/6 επ.), Φωλιάς (λ., 40% υπ. – 40% άριστες)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ατρόμητος – Βόλος 1-2: Με ανατροπή… εξπρές η πρώτη νίκη στην εποχή Πουρσαϊτίδη

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, αρκετή ένταση και...

Premier League: Με πρωταγωνιστή Κόβατσιτς η αγχωτική νίκη της Σίτι επί της Φούλαμ, συνεχίζει αήττητη η Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι τα... χρειάστηκε απέναντι στη Φούλαμ αλλά...

Ολυμπιακός – Αθηναϊκός 84-71: Διαστημική Χέμπε έβαλε 38 πόντους για την ανατροπή και τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα

Ο Αθηναϊκός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας με τη συγκλονιστική Χέμπε να σημειώνει 38 πόντους, επέστρεψαν από το -15 και πήραν τη νίκη απέναντι στη δύσκολη ομάδα του Βύρωνα στο ΣΕΦ

Χωρίς Γουίλιαν η αποστολή του Ολυμπιακού για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Ο Βραζιλιάνος χάνει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να μην τον συμπεριλαμβάνει στην 21μελή αποστολή του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός έδωσε το σύνθημα για γεμάτο ΣΕΦ και νίκη επί της Ζαλγκίρις

Η ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη δεν πτοεί...

LIVE: Άρης – Λαμία

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη live περιγραφή του αγώνα Άρης - Λαμία για την 7η αγωνιστική της Super League

ΧΑΝΘ – Ολυμπιακός 21-38: Άνετο πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη για το 3/3 στην Handball Premier

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση...

LIVE: Παναιτωλικός – ΑΕΚ

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη live περιγραφή του αγώνα Παναιτωλικός - ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Super League