Μπράιτον – Νότιγχαμ 2-2: Αμφότερες κράτησαν το αήττητο, οι αλλαγές έφεραν τον βαθμό στους Κόκκινους

Αήττητες στη φετινή Premier League διατηρήθηκαν και μετά το μεταξύ τους παιχνίδι η Μπράιτον με τη Νότιγχαμ Φόρεστ που αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) στο Amex. Αμφότερες έχουν από εννέα βαθμούς, με τους Γλάρους να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα – για πρώτη φορά στην ιστορία τους έμειναν αήττητοι στα πρώτα πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος – αλλά τους Κόκκινους να είναι αποτελεσματικοί στις λιγοστές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μπαλεμπά έδωσε την ευκαιρία στον Γουντ να δώσει προβάδισμα στους Κόκκινους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 13ο λεπτό.

Οι Γλάροι, αν και δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, είχαν συντριπτικό ποσοστό κατοχής μπάλας και μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά. Πρώτα στο 42′ ο Φαν Χέκε βρήκε με γέμισμα τον Χίνσελγουντ σε θέση φορ και ο Άγγλος με κεφαλιά έκανε το 1-1 για να ακολουθήσει στο 45′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουέλμπεκ για το 2-1.

Όσο, όμως, δεν ερχόταν το τρίτο γκολ, οι Κόκκινοι ήλπιζαν στην ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν στο 70′ σε συνεργασία δύο εκ των αλλαγών του Νούνο. Ο Γκιμπς-Γουάιτ τροφοδότησε κάθετα τον Ζότα Σίλβα που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με γύρισμα βρήκε τον Σόσα που σκόραρε σε κενή εστία για το 2-2.

Ένα σκληρό τάκλιν του Γκιμπς-Γουάιτ στον Ζοάο Πέδρο οδήγησε στη δεύτερη κίτρινη του Άγγλου στο 83′ αλλά και στις διαμαρτυρίες που έφεραν την αποβολή του Νούνο, με τη Νότιγχαμ να αντέχει για 13′ με το αριθμητικό μειονέκτημα και να διατηρείται αήττητη.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Φερμπρούχεν, Φέλτμαν, Φαν Χέκε, Ντανκ, Εστουπινιάν (82′ Φέργκιουσον), Μπαλεμπά (62′ Βίφερ), Χίνσελγουντ, Αντίνγκρα (62′ Μίντε), Ρούτερ (71′ Ζοάο Πέδρο), Μιτόμα, Γουέλμπεκ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Σελς, Έινα, Μιλένκοβιτς, Μουρίγιο, Μορένο (46′ Γουίλιαμς), Άντερσον (59′ Σόσα), Γουόρντ-Πράουζ (46′ Γέιτς), Γκιμπς-Γουάιτ, Χάντσον-Οντόι, Ελάνγκα (46′ Ζότα Σίλβα), Γουντ (72′ Μοράτο)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/9

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 0-3 (4′, 18′ Τζάκσον, 47′ Πάλμερ)

Άστον Βίλα – Γουλβς 3-1 (73′ Γουότκινς, 88′ Κόνσα, 90+4′ Ντουράν / 25′ Κούνια)

Λέστερ – Έβερτον 1-1 (74′ Μαβιντιντί / 12′ Εντιαγέ)

Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3-0 (26′, 28′ Ντίας, 37′ Νούνιες)

Σαουθάμπτον – Ίπσουιτς 1-1 (5′ Ντίμπλινγκ / 90+5′ Μόρσι)

Τότεναμ – Μπρέντφορντ 3-1 (8′ Σολάνκι, 28′ Τζόνσον, 85′ Μάντισον / 1′ Εμπεουμό)

Φούλαμ – Νιούκαστλ 3-1 (5′ Χιμένες, 22′ Σμιθ-Ρόου, 90+2′ Νέλσον / 46′ Μπαρνς)

Κρίσταλ Πάλας – Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Κυριακή 22/9

Μπράιτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2 (42′ Χίνσελγουντ, 45′ Γουέλμπεκ / 13′ πεν. Γουντ, 70′ Σόσα)

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ (18:30)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 2-2: Μόνη στην κορυφή με γκολ στο 98′ αλλά όλα γυρίζουν γύρω από τον τραυματισμό του Ρόδρι

Οι πρωταθλητές Αγγλίας πήραν κουράγιο από την ισοφάριση στο 98', ωστόσο γνωρίζουν ότι θα έχουν πολύ δύσκολες μέρες μπροστά τους εφόσον επιβεβαιωθεί η πρώτη εκτίμηση για ρήξη χιαστού στο γόνατο του Ρόδρι

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 3-1: Ο Τζούρισιτς τον έβγαλε από τη δύσκολη θέση

Ένα γκολ του Τζούρισιτς στο 81' (με παίκτη των Σερραίων στο χορτάρι από ώρα) λύτρωσε τους Πράσινους, ο Σέρβος σκόραρε ξανά στο 88' και κάπως έτσι ο ΠΑΟ απέφυγε με αγχωτικό τρόπο μια ακόμη χοντρή γκέλα

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 24-36: Τον καθάρισε ξανά στην πρεμιέρα της Handball Premier, με μοναδική εμφάνιση του Σάββα

Την προηγούμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον πρώτο τίτλο...

GP Σιγκαπούρης: Περίπατος για Νόρις, δεύτερη θέση… λουκούμι για Φερστάπεν

Ο Λάντο Νόρις πανηγύρισε με επιβλητικό τρόπο την τρίτη νίκη στην καριέρα του και... ροκάνισε ακόμη παραπάνω τη διαφορά από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Μαξ Φερστάπεν

Παναθηναϊκός: Υποβάλλεται σε μαγνητική στο αριστερό γόνατο ο Σλούκας, αμφίβολος για το Σούπερ Καπ

Ο αρχηγός των Πρασίνων ένιωσε ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο και αναμένονται τα αποτελέσματα της μαγνητικής του για να φανεί αν θα δώσει το «παρών» στο Σούπερ Καπ

Πλήγμα με Κώστα Αντετοκούνμπο στον Παναθηναϊκό, χάνει το Σούπερ Καπ

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο υπέστη κάταγμα στον αντίχειρα και θα απουσιάσει από την πρώτη επίσημη υποχρέωση των Πρασίνων απέναντι στον Ολυμπιακό στο Σούπερ Καπ

Ο Πανιώνιος έριξε βόμβα με Ντένις Τσερίσεφ

Σε μια απίστευτη μεταγραφή πολύ υψηλού επιπέδου προχώρησε ο...

Ρόμα – Ουντινέζε 3-0: Ντεμπούτο με το δεξί για Γιούριτς, οι Τζιαλορόσι έσπασαν το ρόδι την 5η αγωνιστική

Έπρεπε να φτάσουμε στην 5η αγωνιστική και να απομακρυνθεί...

Τζούρισιτς: Πρέπει να βλέπουμε όλους τους αγώνες σαν τους τελευταίους της ζωής μας

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε κόντρα στον Πανσερραϊκό αλλά χάρη σε δύο γκολ του Φίλιπ Τζούρισιτς στο...

LIVE: Athens Kallithea – ΑΕΚ

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη live περιγραφή του αγώνα Athens Kallithea - ΑΕΚ για την 5η αγωνιστική της Super League