Bundesliga: Απτόητη η Λεβερκούζεν, ιστορικός Γκιρασί για τη Στουτγκάρδη και νίκη με ανατροπή για τη Φράιμπουργκ

Απτόητη συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της η Λεβερκούζεν που πέρασε και από την έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-2) και έφτασε τους 22 βαθμούς. Οι Ασπιρίνες έκαναν σπουδαία εμφάνιση σε δύσκολη έδρα και για δεύτερη φορά στον 21ο αιώνα συμπλήρωσαν 11 σερί αγώνες που σκοράρουν τουλάχιστον δύο γκολ.

Ο Φρίμπονγκ άνοιξε το σκορ σε αντεπίθεση στο 13′ και παρά την ισοφάριση του Λακρουά στο 41′, ο Γκριμάλδο με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό έπειτα από το γύρισμα του σκόρερ του πρώτου γκολ από τα αριστερά.

Έναν βαθμό πίσω από τη Λεβερκούζεν παραμένει η εντυπωσιακή Στουτγκάρδη που επιβλήθηκε με 0-3 της Ουνιόν στο Βερολίνο. Ο Σεκού Γκιρασί άνοιξε το σκορ στο 16′ και έγινε o δεύτερος ποδοσφαιριστής στον 21ο αιώνα που σημειώνει τόσα πολλά γκολ (14) στις πρώτες οχτώ αγωνιστικές, πίσω μόνο από τον Κριστιάνο Ρονάλντο που είχε 15 τη σεζόν 2014/15 με τη φανέλα της Ρεάλ. Σιλάς και Ουντάβ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε επίσης η Λειψία με άνετη νίκη εκτός έδρας απέναντι στην Ντάρμσταντ (1-3) ενώ με το ίδιο σκορ (1-3) η Άιντραχτ πέρασε από τη Χόφενχαϊμ, με την αντίπαλο του ΠΑΟΚ να παίρνει ακόμα ένα τρίποντο.

Η Φράιμπουργκ επιβλήθηκε με 2-1 της Μπόχουμ με ανατροπή και πλησίασε στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το τρομερό γκολ του Πασιένσια στο 15′ σόκαρε την αντίπαλο του Ολυμπιακού που ισοφάρισε στο 26′ με τον Ντοάν και βρήκε το γκολ της ανατροπής με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρίφο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/10

Ντόρτμουντ – Βέρντερ 1-0 (67′ Μπραντ)

Σάββατο 22/10

Ουνιόν – Στουτγκάρδη 0-3 (16′ Γκιρασί, 81′ Σιλάς, 88′ Ουντάβ)

Φράιμπουργκ – Μπόχουμ 2-1 (26′ Ντοάν, 45+2′ πεν. Γκρίφο / 15′ Πασιένσια)

Βόλφσμπουργκ – Λεβερκούζεν 1-2 (41′ Λακρουά / 13′ Φρίμπονγκ, 62′ Γκριμάλδο)

Χόφενχαϊμ – Άιντραχτ 1-3 (3′ Μπέιερ / 11′ Μαρμούς, 23′ Κνάουφ, 45+3′ Σκιρί)

Ντάρμσταντ – Λειψία 1-3 (32′ πεν. Κέμπε / 1′ Οπεντά, 24′ Φόρσμπεργκ)

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 75-88: Ισραηλινός περίπατος κόντρα στους Πράσινους

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε δείξει από την περυσινή...

Βόμβα από τις ΗΠΑ: Κυρώσεις στο μέλος της ΚΑΕ ΠΑΟ, Φέλιξ Μπίτζιο από το αμερικανικό υπουργείο Οικονομικών για την υπόθεση του Predator (vid)

Το υπουργείο Οικονομικών των ΗΠΑ γνωστοποίησε την επιβολή κυρώσεων στο μέλος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Φέλιξ Μπίτζιο και σε άλλα τρία πρόσωπα αναφορικά με την περιβόητη υπόθεση υποκλοπών του Predator

Έντονα παράπονα Μεντιλίμπαρ στους παίκτες: «Άλλα σχεδιάσαμε κι άλλα κάναμε»

Ο Ισπανός προπονητής έβαλε άγριο χέρι στους ποδοσφαιριστές του για την εικόνα απέναντι στον Παναιτωλικό και τόνισε πως έκαναν διαφορετικά πράγματα από αυτά που είχαν σχεδιάσει

Λιόλιος: Έγιναν προεκλογικά έκνομες ενέργειες, θέλουμε καθαρό μπάσκετ κι όσοι το μολύνουν πρέπει να φύγουν

Μετά τον χθεσινό του θρίαμβο ο πρόεδρος της ΕΟΚ ανέλυσε το πλάνο του για την επόμενη τετραετία ενώ αποκάλυψε πως προεκλογικά έγιναν έκνομες ενέργειες που θα πάρουν τον δρόμο της δικαιοσύνης

Στον ΠΑΟΚ κι επίσημα ο Λόβρεν, υπέγραψε διετές συμβόλαιο

Ο πολύπειρος Κροάτης στόπερ ανακοινώθηκε για δύο χρόνια από τον Δικέφαλο του Βορρά και πιάνει άμεσα δουλειά υπό τις οδηγίες του Ραζβάν Λουτσέσκου

Το Financial Fair Play μπαίνει σταδιακά στη ζωή των ομάδων της Euroleague

Η Euroleague εξήγησε το πώς θα μπει το FFP στη ζωή των ομάδων της Λίγκας από μια μεταβατική περίοδο τη σεζόν που ξεκινάει τον ερχόμενο Οκτώβριο μέχρι να τεθεί οριστικά σε εφαρμογή σε τρία χρόνια

Παναθηναϊκός: Το πανό των Κύπριων οπαδών του για την τούρκικη εισβολή με το μήνυμα «κανείς δεν ξεχνά» (vid)

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την παρουσία του στο τουρνουά «Νεόφυτος...

Τραυματισμός για Σαλασάρ: Χάνει τον μαέστρο της η Μπράγκα ενόψει Ολυμπιακού

Μια πολύ σοβαρή απώλεια καλείται να διαχειριστεί τις επόμενες...