15.6 C

Volley League: Τρίποντα για ΠΑΟΚ και ΟΦΗ, προσπέρασε την Κηφισιά ο Φοίνικας

Με ανωτερότητα σε σέρβις και επίθεση, ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Ζηρίνειο επικρατώντας με 0-3 της Κηφισιάς. Οι Ασπρόμαυροι «ξεκλείδωσαν» μετά τη δύσκολη κατάκτηση του πρώτου σετ και στη συνέχεια με 53% στην επίθεση και κορυφαίο τον Ράπτη (15π.) πήραν τη νίκη που τους διατηρεί στη 2η θέση.

Ο Φοίνικας Σύρου επιβεβαίωσε και στην Πολίχνη την αγωνιστική του άνοδο κόντρα στον Πήγασο επικρατώντας πανεύκολα με 0-3 στα σετ και προσπερνώντας στη βαθμολογία την Κηφισιά για να πλησιάσει στο -1 την τετράδα με ματς περισσότερο. Οι Συριανοί αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Τζούριτς αλλά είχαν τεράστια σταθερότητα στο κέντρο και σε καταπληκτική μέρα τον Ιερεσουέλο και τον Μιχάλοβιτς. Ο Πήγασος δεν ήταν ανταγωνιστικός και υστέρησε όλους τους τομείς. Το ντεμπούτο τους με την ομάδα της Πολίχνης έκαναν Προύσαλης και Χήρας.

Μεγάλη νίκη πέτυχε και ο ΟΦΗ στη μάχη της παραμονής και στο ντέρμπι ουραγών με τον Αριστοτέλη Σκύδρας στα Καλύβια. Όπως και στον πρώτο γύρο έτσι και στον δεύτερο, οι Κρητικοί επικράτησαν με το ίδιο σκορ (0-3) με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Γιώργο Τζιουμάκα που έκανε το ντεμπούτο του και ήταν η αιχμή επιθετικά για το συγκρότημα του Κώστα Δεληκώστα.