16.2 C

Φιορεντίνα – Ίντερ 3-4: Έφυγε με τρίποντο από την Τοσκάνη με γκολ στο 95′ (vid)

Το θρίλερ στην Τοσκάνη βρήκε την Ίντερ να παίρνει ένα πολύ μεγάλο τρίποντο (3-4) στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία καθώς η Φιορεντίνα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 90′ με τον Γιόβιτς! Οι Νερατζούρι έδειξαν τάσεις… αυτοκτονίας αλλά ο Μιχιταριάν τους έσωσε στις καθυστερήσεις και όλοι μαζί πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη στη Serie A.

Οι Βιόλα έχουν δείξει πως φέτος δεν εμπνέουν την παραμικρή εμπιστοσύνη ειδικά στην άμυνα κι αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Ο Μπαρέλα άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό και στο 15′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες είχε ήδη κάνει δύο τα τέρματα των Νερατζούρι που έδειχναν πως θα έχουν ένα εύκολο βράδυ.

Ο Καμπράλ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 33′ και οι γηπεδούχοι έκαναν το ολικό comeback στο 60′ με το καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Ικονέ.

Οι παίκτες του Ιντζάγκι βγήκαν μπροστά, ο Τερατσιάνο σταμάτησε τον Μπαρέλα, αλλά στο 73′ ανέτρεψε τον Λαουτάρο Μαρτίνες κι ο Αργεντινός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-3.

Η Φιορεντίνα έψαξε το τρίτο γκολ με τον Κουαμέ, ισοφάρισε στο 90′ με το γυριστό του Γιόβιτς αλλά εκτέθηκε ξανά αμυντικά και στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαρέλα έδωσε έτοιμο γκολ στον Μιχιταριάν που πλάσαρε για να διαμορφώσει το τελικό 3-4.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/10

Γιουβέντους – Έμπολι 4-0 (8′ Κεν, 56′ ΜακΚένι, 82′, 90+4′ Ραμπιό)

Σάββατο 22/10

Σαλερνιτάνα – Σπέτσια 1-0 (48′ Ματσόκι)

Μίλαν – Μόντσα 4-1 (16′, 41′ Ντίαθ, 65′ Οριγκί, 84′ Λεάο / 70′ Ρανόκια)

Φιορεντίνα – Ίντερ 3-4 (33′ πεν. Καμπράλ, 60′ Ικονέ, 90′ Γιόβιτς / 2′ Μπαρέλα, 15′, 73′ πεν. Λαουτάρο Μαρτίνες, 90+5′ Μιχιταριάν)