15.6 C

Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 0-3: Ενθουσίασε ξανά και έκανε το 3/3 στην Premier League

Η Άρσεναλ έχει κάνει το πιο πειστικό της ξεκίνημα τα τελευταία χρόνια στην Premier League. Το Σάββατο (20/8), οι Κανονιέρηδες επικράτησαν πολύ εύκολα με 3-0 εκτός έδρας της Μπόρνμουθ και έγιναν (έστω και προσωρινά) η μοναδική ομάδα με το απόλυτο (3/3) στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Και μάλιστα, προσφέροντας πολύ ωραίο θέαμα…

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ήταν σοβαρή από τα πρώτα λεπτά και το τρίποντο μετατράπηκε σε εύκολη υπόθεση από το 11′ όταν ο Έντεγκαρντ είχε σκοράρει δις. Πρώτα στο 5′ με υπέροχο σουτ και έξι λεπτά αργότερα μετά από άρτια οργανωμένη επίθεση σε σετ παιχνίδι.

Ένα εκπληκτικό τελείωμα του Σαλιμπά μετά από γύρισμα του Τζάκα στο 54′ ήταν το κερασάκι στην τούρτα αφού στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν πολλές ευκαιρίες και για ένα τέταρτο γκολ (οριακά για οφσάιντ ακυρώθηκε το τέρμα του φορμαρισμένου Γκαμπριέλ Ζεσούς).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο (20/8)

Τότεναμ – Γουλβς 1-0 (64′ Κέιν)

Έβερτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (88′ Γκρέι / 82′ Τζόνσον)

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 3-1 (7′, 58′ Ζαχά, 71′ Ματετά / 5′ Γουότκινς)

Λέστερ – Σαουθάμπτον 1-2 (54′ Μάντισον / 68′ αυτ. Τζάστιν, 84′ Τσε Άνταμς)

Φούλαμ – Μπρέντφορντ 3-2 (1′ Ριντ, 20′ Παλίνια, 90′ Μίτροβιτς / 44′ Νόργκαρντ, 71′ Τόνεϊ)

Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 0-3 (5′, 11′ Έντεγκαρντ, 54′ Σαλιμπά)