17.9 C

Ρεάλ – Μπασκόνια 89-74: Μαδριλένικος περίπατος στον ισπανικό εμφύλιο

Παρά το σοκ της απουσίας της τελευταίας στιγμής λόγω κορωνοϊού του καλύτερου της παίκτη, Βάλτερ Ταβάρες, η Ρεάλ νίκησε πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (89-74) την  Μπασκόνια ανεβάζοντας το ρεκόρ της σε 15-3 κι ελπίζει βάσιμα στην κατάληψη της 1ης θέσης της Regular Season. Από την άλλη οι Βάσκοι, που είδαν τον Πίτερς να επιστρέφει από πολύμηνη απραξία, έπεσαν στο 7-12 και αρχίζουν να απομακρύνονται από τις προνομιούχες θέσεις της πρώτης οκτάδας.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο Γιαμπουσέλε με 17 πόντους ενώ πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε κι ο Ράντολφ με τον Αμπάλδε σημειώνοντας 13 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά της Μπασκόνια κορυφαίος ήταν ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού Γουέιντ Μπόλντγουιν που πέτυχε 16 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Με πολύ καλό ρυθμό κι απόλυτη ευστοχία ξεκίνησε το ματς στα πρώτα τέσσερα λεπτά η Βασίλισσα, με συνέπεια να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (13-6). Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα πολύ δύσκολο buzzer-beater του Μπόλντγουιν, το οποίο διαμόρφωσε το 25-17. Άξια αναφοράς η οργιαστική εμφάνιση του Γιαμπουσέλε με 13 πόντους και 6/6 σουτ.

Παρά το γεγονός ότι ο Λάσο ξεκούρασε τον Γιαμπουσέλε στο μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου οι Μαδριλένοι όχι μόνο συντήρησαν αλλά διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά, καθώς πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο (50-35), καλύπτοντας επαρκώς το κενό του Ταβάρες με τους Ράντολφ και Πουαριέ.

Η γαλλική τριπλέτα Γιαμπουσέλε, Πουαριέ και Κοζέρ έφεραν σε ακόμα δυσκολότερη θέση την ομάδα του Σπάχια, δίοτι έδωσαν στην ομάδα τους αέρα 20 πόντων τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι προπέρσινοι πρωταθλητές Ισπανίας έβγαλαν σφυγμό και με δύο τρίποντα του Κοστέλο κι ένα του Μπόλντγουιν μείωσαν στους 13 (63-50). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Αμπάλδε στέλνοντας την διαφορά στους 19 (69-50).

Έχοντας καθαρίσει το παιχνίδι απο νωρίς οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ελέγξουν τον ρυθμό και να πλησιάσουν στους 12 (78-66) 3:30 λεπτά πριν την λήξη του ματς. Η έκταση του σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το άκουσμα της τελευταίας κόρνας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Γιόβτσιτς – Βικλίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 50-35, 69-50, 89-74.

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 23/37 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 10/13 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 13 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 24/41 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 5/6 βολές, 19 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος, Κοζέρ 7 (1), Ράντολφ 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Ερτέλ 3 (1), Αμπάλρδε 15 (2), Χάνγκα, Πουαριέ 11 (8 ριμπάουντ), Γιουλ 3 (1/4 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 17 (7/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 10 (2).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Πίτερς Λ. 6, Μπάλντουιν 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σεντεκέρσκις 4, Γκρέιντζερ 8 (0/3 τρίποντα), Φοντέκιο 2 (1/5 σουτ), Ίνοκ 11 (5/8 δίποντα, 1/2 βολές), Κοστέλο 9 (2), Πίτερς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκεντράιτις 10 (2), Κούρουτς.