21.8 C

Στον Ολυμπιακό το «θρίλερ» της Κυψέλης, 3-2 τον Παναθηναϊκό

Ένα συγκλονιστικό ντέρμπι διεξήχθη στο Κλειστό του Πανελληνίου, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη στο τάι μπρέικ με κορυφαίο τον διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ

Ντέρμπι βγαλμένο από τα παλιά! Ο Ολυμπιακός πήρε στις λεπτομέρειες το ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό και έκανε ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα δείχνοντας και φέτος πως έχει τους παίκτες να κρίνουν οποιοδήποτε παιχνίδι στα κρίσιμα σημεία.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν μέτρια στο πρώτο σετ αλλά κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 11-15. Οι πράσινοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 17-17 με ένα μικρό σερί τριών πόντων. Μάλιστα, η ομάδα του Ανδρεόπουλου βρέθηκε κοντά στο να προηγηθεί, είχε τρία σετ μπολ αλλά δεν αξιοποίησε κανένα, κάτι που τιμώρησαν οι ερυθρόλευκοι. Με μπλοκ του Μπέμε ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 σετ (25-27).

Στο δεύτερο σετ, οι πράσινοι άσκησαν πίεση στους ερυθρόλευκους και «τιμώρησαν» την χαλαρή εικόνα που έβγαλαν στο γήπεδο. Η διαφορά μάλιστα έφτασε στους οκτώ (21-13) και το σετ κατέληξε αρκετά εύκολα στα χέρια τους με 25-18.

Στο τρίτο σετ η εικόνα ήταν η αντίστροφη: Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και με τις δύσκολες επιθέσεις του Σμιτ αλλά και με τις καταπληκτικές πάσες του Τερβαπόρτι πήραν άνετο προβάδισμα και δίχως να συναντήσουν μεγάλη αντίσταση όπως θα περίμενε κανείς έκαναν το 1-2 στα σετ (18-25).

Το τέταρτο σετ είχε… άρωμα Ράπτη! Ο 18χρονος ακραίος των πράσινων απέδειξε στο ντεμπούτο του με τους πράσινους γιατί θεωρείται ένα από τα σπουδαιότερα ταλέντα αφού ηγήθηκε της επίθεσης των πράσινων όταν η μπάλα «έκαιγε» στα χέρια των υπόλοιπων παικτών. Καθοριστικός ήταν και ο Ανδρεόπουλος που είχε δώσει από πέρσι δείγματα των προσόντων του ενώ οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν αρκετά με πρώτο χρόνο, αλλά το σετ κατέληξε στους πράσινους με 25-21.

Στο τάι μπρέικ, παρά το μικρό προβάδισμα των δύο πόντων που πήραν οι ερυθρόλευκοι (έφτασαν να προηγούνται με 10-8), ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο να βάλει και πάλι δύσκολα παίρνοντας προβάδισμα με 12-11. Οι ερυθρόλευκοι με μπλοκ του Ανδρεάδη και σέρβις του Τερβαπόρτι πήραν τελικά το ματς με 3-2 και πανηγύρισαν τη νίκη μέσα στη Κυψέλη.

Οι πράσινοι είχαν τον Ράπτη σε μεγάλη μέρα, ο οποίος έδειξε αγωνιστικό «θράσος» στα 18 του σ’ ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι. Σταθερά καλός και ο Γιορντάνοφ, με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση ο πασαδόρος Γιάκομπσεν που έδειξε και αδυναμία από τη θέση του σέρβις.

Για τους ερυθρόλευκους κορυφαίος ήταν ο Καναδός διαγώνιος Σμιτ που έδειξε πως αν είναι καλά μπορεί να «μπει» στα παπούτσια του περσινού MVP Αλεξίεφ. Ξεχώρισε και ο πασαδόρος Τερβαπόρτι που μοίραζε γρήγορα το παιχνίδι και ήταν φανταστικός από τη γραμμή του σέρβις δυσκολεύοντας την υποδοχή των πράσινων. Ο Μουνιόθ από τον πάγκο έκανε σωστές αλλαγές στα κρίσιμα σημεία κι έδειξε διαβασμένος παρά τα νεκρά διαστήματα που είχε στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (14/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (7/20 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. – 30% άριστες), Πανταλέων 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 22 (18/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 12% άριστες), Πελεκούδας 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. – 23% άριστες), Πεντίδης.

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Πετρέας 12 (6/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/11 επ., 58% υπ. – 50% άριστες), Σμιτ 22 (20/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Ραούβερντινκ 4 (1/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 41% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 2 (2/3 επ.), Ανδρεάδης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (7/19 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 32% άριστες).