18.2 C

Έγραψε ιστορία η Νίκη Λευκάδας

Με θρίαμβο 66-59 επί της Σπαρτάκ Νογκίνσκ συνδύασε η Νίκη Λευκάδας το παρθενικό ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας της και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης

Εγραψε ιστορία η Νίκη Λευκάδας πετυχαίνοντας την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη. Στο δημοτικό γυμναστήριο του νησιού επικράτησε με 66-59 της Σπαρτάκ Νόγκινσκ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Eurocup.

Η ελληνική ομάδα είχε ξεφύγει και με 17 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο(61-44) αλλά εκεί άρχισε να παίζει με τον χρόνο και τελικά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το μαξιλαράκι ασφαλείας που θα της έδινε προβάδισμα ουσίας στο Νογκίνσκ . Δεν είναι λίγο και το +7 , αλλά σίγουρα οι μπελάδες για την Νογκίνσκ είναι σαφώς μικρότεροι και απαιτείται σοβαρότητα συγκέντρωση και πάθος στην Ρωσία για να έρθει η πολυπόθητη πρόκριση και να μην τελειώσει τόσο γρήγορα το όνειρο. Θυμίζουμε η ρεβάνς στο Νογκίνσκ είναι στις 12 Οκτωβρίου και μέγας αντίπαλος της Νίκης θα είναι η απειρία…

Το πρόβλημα και εδώ για την Νίκη ήταν η συνεισφορά επιθετικά των ξένων και ειδικά των Νάϊτ και Στιεπάνοβιτς (μόλις 8π.). Στον αντίποδα η Αντριάνοβα ήταν μια ομάδα μόνη της . Η Νίκη έχει και ποιοτικές ελληνίδες όπως Παπαμιχαήλ , Τσινέκε και Μπαλτά αλλά θέλουν συμπαράσταση από τις αλλοδαπές και εκεί βοήθησε σχετικά η Ουόκερ .Και όταν ο αντίπαλος έχει 2/18 τρίποντα το 66-59 και το πάθος για μαι ευρωπαϊκή νίκη μείωνουν την έκτασή της σε ψυχολογικλό επίπεδο. Τελικά η Σπαρτάκ από ένα βατερλώ έφυγε για Ρωσία μάλλον ικανοποιημένη και με αναπτερωμένες ελπίδες.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Νίκη όμως στη συνέχεια βρήκε τις λύσεις, πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να φτάσει στο +7 (24-15) με το τέλος της πρώτης περιόδου με τις Τσινέκε Ε., Ουόκερ και Μπαλτά να έχουν τραβήξει στο σκοράρισμα.

Η Σπαρτάκ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 26-22 (12’49’’), αλλά η Ελενα Τσικένε έδωσε και πάλι ανάσα στην ελληνική ομάδα (30-23).

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα πήραν τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας με καλάθι της Μπαλτά στο +10 (39-29, 17’.30’’). Η ρωσική ομάδα απάντησε κάνοντας το 40-35 για να τελειώσει το ημίχρονο με 42-35.

Η Σπαρτάκ μπήκε δυνατά στο παρκέ στην επανάληψη και έφερε την αναμέτρηση στο καλάθι (44-42, 23’10’’). Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική με Νίκη Λευκάδας να βρίσκει ρυθμό, πέτυχε εύκολα καλάθια κάνοντας το 58-42 (28’ 15’’) με τρίποντο της Κατερίνας Τσινέκε. Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα κυριαρχούσε με την Παπαμιχαήλ να διαμορφώνει το 61-44 (32’’).

Οι Ρωσίδες άρχισαν, ωστόσο, να αντιδρούν και με την Αλίκινα να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια μείωσαν σε 65-59 ένα λεπτό πριν το τέλος. Μια βολή της Μπαλτά έκανε 66-59 που ήταν και το τελικό σκορ με τη Νίκη Λευκάδας να κερδίζει και να γράφει ιστορία.

Δεκάλεπτα: 24-15, 42-35, 58-42, 66-59

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τζόνσον-Γουόκερ 11, Νάιτ 7, Παπαμιχαήλ 13(1), Στεπάνοβιτς 1, Τσινέκε Ελ. 17, Μπαλτά 11(2), Σύρρα 1, Τσινέκε Κ. 5(1)

Σπαρτάκ Νόγκινσκ (Λαρίνα): Αλικίνα 10, Γκορσετσνίκοβα 6(2) Κουζμίνα 12, Σούμετς 2, Ζαμπολοτνάια 2, Αντριάνοβα 21, Γκαρκάβσκαγια 4, Λίχο, Πέρσινα 2, Πέτις.