19 C

Διέλυσε τη Φούλαμ η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ επικράτησε με 5-1 επί της Φούλαμ και έμεινε για έκτο παιχνίδι αήττητη στο πρωτάθλημα

Οι ποδοσφαιριστές του Ουνάι Έμερι είχαν την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να βάλουν από νωρίς δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι «κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Λακαζέτ, μετά την ασίστ του Μονρεάλ. Η Φούλαμ στη συνέχεια πήρε τα ηνία της ματς και απάντησε στο γκολ της Άρσεναλ με τον Σίρλε στο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν «πάρτυ» στο «Craven Cottage». Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του σαρανταπεντάλεπτου ο Λακαζέτ διπλασίασε τα τέρματα του. Στο 67ο λεπτό ο Ράμσεϊ με ωραίο τακουνάκι έκανε το 3-1. Ακολούθησε ο Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έγραψε και εκείνος το όνομα του στον πίνακα τον σκόρερ αρχικά στο 79΄και μετά στο 90+1’ .

Η Άρσεναλ βρίσκεται στην 3η θέση με 18 βαθμούς μαζί με την Τότεναμ, ενώ απέχει μόλις ένα βαθμό από Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι.  «Κόκκινοι» και «πολίτες» θα αναμετρηθούν σε μερικές ώρες στο «Άνφιλντ» και μια από τις δύο ομάδες ίσως βρεθεί μόνη της στην πρώτη  θέση.