15.7 C

Σκληρός για να «πεθάνει» ο Απόλλωνας, διασυρμός για Λάτσιο

Εκπληκτικά παιχνίδια στον όγδοο όμιλο με την Άιντραχτ να διασύρει την Λάτσιο και τον Απόλλωνα να παίρνει με ανατροπή σπουδαία ισοπαλία

Από την… κόλαση επέστρεψε ο Απόλλων Λεμεσού που βρέθηκε να χάνει με 2-0 εντός έδρας από τα γκολ των Παγιέ και Γκουστάβο (50’, 67’) και πήρε την ισοπαλία με τα γκολ των Μάρκοβιτς στο 74’ και Ζελάγια στις καθυστερήσεις. Πρώτος βαθμός στον όμιλο για τους Κύπριους.

Απόλλων Λεμεσού: Μπρούνο Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Γιούστε (11’ Μάρκοβιτς), Ρομπέργκε, Σουμά, Σακετί, Μπρου, Καραγιόλ (65’ Μαγλίσα), Κόρπα (54’ Παπουλής), Περέιρα, Ζελάγια

Μαρσέιγ: Πελέ, Σακάι (46’ Σαρ), Καμαρά, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Μαξίμ Λοπές, Στρούτμαν, Λουίς Γκουστάβο (75’ Σέρτιτς), Ράντονιτς, Παγιέ, Μήτρογλου (46’ Ζερμέν)

Φόβο και τρόμο προκαλεί η γερμανική Άιντραχτ στον όμιλο. Μετά την Μαρσέιγ εκτός έδρας, οι Γερμανοί διέσυραν και την Λάτσιο που αγωνίστηκε για περισσότερο από ημίωρο με δύο(!) παίκτες λιγότερους λόγω των ανόητων αποβολών Μπάστα και Κορέα. Το σκορ άνοιξε ο Ντα Κόστα στο 4’ και παρά την ισοφάριση από τους Ρωμαίους με τον Παρόλο το 23’, οι Γερμανοί πέτυχαν το δεύτερο γκολ πριν βγει το ημίχρονο με τον Κόστιτς στο 28’.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έκαναν έναν «υγιεινό περίπατο» σφραγίζοντας τη νίκη με τα γκολ των Γιόβιτς (52’) και Ντα Κόστα στις καθυστερήσεις.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Φαλέτε, Ρας, Χασέμπε, Ντα Κόστα, Τορό, Ντε Γκουζμάν (87’ Στεντέρα), Κόστιτς (78’ Ταβατά), Γκασίνοβιτς, Γιόβιτς (67’ Ρέμπιτς), Αλέ

Λάτσιο: Προτό, Λουίς Φελίπε, Ατσέρμπι, Γουάλας, Μπάστα, Παρόλο, Λέιβα (76’ Λουίς Αλμπέρτο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (64’ Μπερίσα), Ντουρμίσι (18’ Λούλιτς), Κορέα, Ιμόμπιλε

Κόκκινες: 45’ Μπάστα, 58’ Κορέα