Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 0-2: Έπεσε από τον… Λευκό Πύργο και βρέθηκε στην κορυφή

Σκιά του καλού του εαυτού ήταν για ένα ακόμη ματς ο ΠΑΟΚ, που είδε τον Μπάλτσι να αστοχεί από την άσπρη βούλα και τελικά πήρε το τρίποντο με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά

Ο ΠΑΟΚ φλέρταρε ακόμη και με την ήττα, αλλά τελικά βρήκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και πέρασε με 0-2 από την έδρα του Λεβαδειακού επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες και μαζί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ματς με ελάχιστες καλές στιγμές στη Λιβαδειά, τον ΠΑΟΚ να προβληματίζει ξανά και τους γηπεδούχους να έχουν τη μεγαλύτερη στιγμή στο παιχνίδι, με τον Μπάλτσι να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Ένα πέναλτι που ήρθε από την απροσεξία του Γκόμεζ, ο οποίος ενώ αγωνιζόταν με κίτρινη κάρτα, έβαλε τα χέρια του πάνω στο πρόσωπο του Γιαννιώτα, με τον διαιτητή Βεργέτη να δείχνει την άσπρη βούλα μετά από εξέταση της φάσης στο VAR.

Το πρόστιμο δεν έκανε δουλειά στον Δικέφαλο, όσον αφορά την εικόνα, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να παρουσιάζει ένα κάκιστο πρόσωπο στο Δημοτικό Στάδιο Βοιωτίας και να τελειώνει το ματς με ελάχιστες καλές φάσεις, την ώρα που ο Λεβαδειακός κρατούσε άνετα και θα μπορούσε εύκολα να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη φετινή Super League.

Ο Ρουμάνος τεχνικός προχώρησε σε 10 αλλαγές (!) στη βασική ενδεκάδα σε σχέση με το ματς απέναντι στη Στεάουα, κρατώντας στο αρχικό σχήμα μόνο τον Κοτάρσκι.

Κακό πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις στο παιχνίδι, δεν άλλαξαν και πολλά στο δεύτερο. Ο Βιεϊρίνια πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου και ένα γύρισμα του που πέρασε παράλληλα από την εστία στο 48′, ήταν η πρώτη στιγμή στο παιχνίδι που ο Δικέφαλος έκανε αισθητή την παρουσία του.

Στο 63′ ήρθε η μεγαλύτερη φάση του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, με τον Γκαραβέλη να λέει διπλό «όχι» σε Τισουντάλι και Γκόμες.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι μέσω VAR καθώς ο διαιτητής Βεργέτης έδειξε αρχικά να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Γκόμεζ έβαλε τα χέρια του στο πρόσωπο του Γιαννιώτα που προσπάθησε να πιέσει τον Κοτάρσκι, το πέναλτι δόθηκε μετά την εξέταση της φάσης, όμως ο Μπάλτσι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο δεξιός μπακ του Δικεφάλου κουβαλούσε κίτρινη κάρτα από το 41′, με τον διαιτητή στη συγκεκριμένη φάση να δείχνει τελικά μόνο το σημείο του πέναλτι και τίποτα άλλο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς πολλές φάσεις, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να προβληματίζει, αλλά τελικά να βρίσκει γκολ στο 86′. Ο Βιεϊρίνια σέντραρε και ο Μαντί Καμαρά που είχε πατήσει περιοχή πήρε ωραία κεφαλιά για το 0-1. Μετά το γκολ επικράτησε μεγάλη ένταση ανάμεσα σε Κυριάκο Παπαδόπουλο και Αντελίνο Βιεϊρίνια, με τον αμυντικό των γηπεδούχων να διαμαρτύρεται για το γεγονός πως οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έβγαλαν την μπάλα έξω καθώς υπήρχε συμπαίκτης του στο έδαφος.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ σφράγισε τη νίκη του από το σημείο του πέναλτι. Πάλι το VAR ήταν αυτό που κάλεσε τον Βεργέτη να δει τη φάση, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για χέρι του Λιάγκα σε σουτ του Κωνσταντέλια. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2

Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς

Διαιτητής: Βεργέτης

Σκόρερ: 86′ Καμαρά, 90+2′ πεν. Σβαμπ

Κίτρινες: Μπάλτσι, Γιαννιώτας, Κόστι, Παπαδόπουλος, Λιάγκας / Ότο, Γκόμεζ, Λόβρεν, Βιεϊρίνια, Σβαμπ

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Μεχία (65’ Πλέγας), Παπαδόπουλος, Τσόκαϊ, Μορέιρα, Ρόμο, Ζίνι (53’ Γιαννιώτας), Πεντρόζο (65’ Κωστή), Μπάλτσι, Τσάπρας

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (46’ Βιεϊρίνια), Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ, Μπακαγιόκο (60’ Καμαρά), Σβαμπ, Μουργκ (72’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς (72’ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (60’ Τάισον), Τισουντάλι

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Κόλαφος στον ΣΚΑΪ: Η Ε. Λαμπαδαρίου εξέθεσε την ΠΑΕ ΠΑΟ για τις διαμαρτυρίες περί πέναλτι! (vid)

Η τηλεκριτικός διαιτησίας Ελένη Λαμπαδαρίου του ΣΚΑΪ μοίρασε... εγκεφαλικά στο κανάλι του Γ. Αλαφούζου εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους είναι αβάσιμες η διαμαρτυρίες της ΠΑΕ Παναθηναϊκός για πέναλτι του Ρέτσου

Λουτσέσκου: Δεν μου αρέσει να μιλάω για αυτό, αλλά είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα

Αυτό που άξιζε να πάρει στα προηγούμενα ματς πήρε...

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Σωτήρας Λοντίγκιν γλίτωσε τους Πράσινους από βέβαιη ήττα

Ο Ολυμπιακός είχε μακράν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να πάρει το ντέρμπι αλλά ο Λοντίγκιν σταμάτησε κάθε κίνδυνο, με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Μασούρα στο 91'

Athens Kallithea – Αστέρας 1-3: Οι αλλαγές του Μακελελέ έφεραν τη νίκη μετά από 48 μέρες

Από τη νίκη της πρεμιέρας στο ΟΑΚΑ απέναντι στον...

Εκλογές ΠΑΣΟΚ: Ανδρουλάκης και Δούκας στον β’ γύρο, οριακά εκτός ο Γερουλάνος

Καθαρή πρωτιά για τον Νίκο Ανδρουλάκη και θρίλερ για...

Έσε: Δίκαιο το 0-0, αν και θέλαμε κάτι παραπάνω

Ο Σαντιάγο Έσε χαρακτήρισε δίκαιο το 0-0 ανάμεσα σε...

Πόρτο – Μπράγκα 2-1: Δύσκολη νίκη για τους Δράκους με καταλυτικό Πεπέ