22.1 C

Με 100άρα άρχισε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός

Σαν σε προπόνηση πέρασε από το Μετς ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 100-66 του Παγκρατίου και στην προημιτελική φάση θα βρει απέναντι του τον Προμηθέα

Οδοστρωτήρας ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι για τη φετινή αγωνιστική σεζόν καθώς επιβλήθηκε με 100-66 του Παγκρατίου τσεκάροντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά εκεί που περιμένει ο Προμηθέας. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας με 22 πόντους με τον Παπαγιάννη να προσθέτει 14 ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζιβελέκας με 14 και Λυτόπουλος με 11 πόντους αντίστοιχα.

To Παγκράτι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θέλησε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό του όπου βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75 είχε το προβάδισμα κάτι που εκνεύρισε θα λέγαμε τους παίκτες του Πασκουάλ οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 15-23. Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι έχοντας πάρει φόρα έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (23-38) και παρότι οι «ροσονέρι» αντέδρασαν μειώνοντας σε μονοψήφιο νούμερο (39-48), ο ΝτεΣόν Τόμας με προσωπικές ενέργειες έκανε το 39-52 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το τριφύλλι ανέβασε σταδιακά στροφές βγάζοντας ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση τρέχοντας επιμέρους σκορ 2-17 με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 41-69 στο 24′ και 49-75 με το τέλος του δεκαλέπτου. Από τη στιγμή που το Παγκράτι αδυνατούσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό του Παναθηναϊκού, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των πρασίνων εκτοξεύοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +36 (58-94 στο 36′, 60-96 στο 38′, 62-98 στο 39΄, 64-90 στο 39΄) φτάνοντας με άνεση στο τελικό 66-100.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 39-52, 49-75, 66-100

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Τζιβελέκας 14 (2), Μαγιτόμπε 2, Κούτρας, Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 11 (1), Φωτίου 8 (2), Τζάτζας 7 (1), Δερμιτζάκης 9, Δόξας 4, Ροδοστόγλου 3 (1), Μπένος 6, Αρμάος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 22 (6ρ.), Παπαγιάννης 14 (7/8διπ., 11ρ.), Σακελλαρίου 5 (1), Παπαπέτρου 10 (6ρ.), Παππάς 8 (1τρ., 4ρ., 6ασ.), Γκιστ 5, 8 (6/6βολ.), Καλαϊτζάκης 7, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 6 (2), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 9 (5ρ.)