15.9 C

Με το σπαθί του στα προημιτελικά ο Προμηθέας

Σαρωτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Προμηθέας απέναντι στον Άρη παίρνοντας τη νίκη πρόκριση για τα προημιτελικά με σκορ 86-65

Ο Προμηθέας όντας ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού συνέτριψε τον Άρη με 86-65 παίρνοντας θριαμβευτικά την πρόκριση για τα προημιτελικά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τον Παναθηναϊκό, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γκίκα με 16 και Μπράουν με 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη διασώθηκε ο Βεργίνης με 15 πόντους.

Οι Πατρινοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν ορεξάτοι όπου και προηγήθηκαν με 8-1 και 17-2 των Θεσσαλονικέων που έμοιαζαν να είναι εκτός κλίματος, μέχρις ότου καταφέρουν να ισορροπήσουν κάπως το ματς με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 26-19. Ίδια εικόνα είχαμε και κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει τον έλεγχο κρατώντας τη διαφορά σταθερά άνω των 10 πόντων πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-36.

Δεν ήταν λίγοι εκείνοι που περίμεναν την αντίδραση των κιτρίνων στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο διαψεύστηκαν μιας και ο Προμηθέας όχι μόνο έλεγχε πλήρως το ματς αλλά διατηρούσε το σκορ σε υψηλά επίπεδα ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με 61-47, για να ακολουθήσει ένα εφιαλτικό τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου καθώς είχε πετάξει «λευκή πετσέτα» στο παρκέ με συνέπεια να έρθει το τελικό 86-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 47-36, 61-47, 86-65

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 2, Λίποβι 5 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 16 (4/5 τρίποντα), Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός 4, Κασελάκης 7 (1), Σαλούστρος 11 (1), Κατσίβελης 13 (1), Μέγιερ 8 (2), Μπράουν 15 (1), Έλις 2, Παρκς

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 6 (6 ριμπάουντ), Κάιζερ 4, Βεργίνης 15 (6/7 δίποντα), Μποχωρίδης 10, Φλιώνης 1, Μπελ, Νταλό 2, Χρηστίδης 5 (1), Σλαφτσάκης 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές), ΜακΓκι 3, Χάρις 5 (1/6 τρίποντα), Αγγέλου 3 (1/5 τρίποντα)