22.8 C

Χωρίς Σπανούλη και «Παπ» έχασε από την Αναντολού

Χωρίς τους Σπανούλη και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έχασε 78-70 από την Αναντολού Εφές στο πρώτο ματς του «Γκομέλσκι καπ» στη Μόσχα

Χωρίς Σπανούλη και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έχασε 78-70 στο στο «Γκομέλκσι καπ» που γίνεται στη Μόσχα. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός για 25 λεπτά και στην 3η περίοδο βρέθηκε να χάνει ακόμα και με τους 25 πόντους (59-34, 27′).

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στην συνέχεια, μείωσαν τη διαφορά στους 7 πόντους (72-65, 38′), κυρίως λόγω της καλής άμυνάς τους. Συνεπώς η ομάδα του Μπλατ θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ούνικς Καζάν, στον μικρό τελικό του τουρνουά.

Αυτό το πρώτο ημίχρονο, καλύτερα να το ξεχάσει ο Ολυμπιακός, αφού η τουρκική ομάδα του έβαλε 21 πόντους στην πρώτη περίοδο και 30 πόντους στην δεύτερη περίοδο και η συμπλήρωση των 20′  τον βρήκε στο -23 (28-51)!

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την απόδοσή του,  έπαιξε καλύτερα, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει τους Τούρκους. Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Βεζένκοφ ανέλαβε  δράση και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 47-63 (30′).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός με Μιλουτίνοβ, ΛεΝτέι και Στρέλνιεκς μείωσε αρχικά ως τους 9 πόντους (57-66 στο 33΄ και 59-68 στο 34′). όμως, ο Τίμα, στα μισά του δεκαλέπτου έκανε αντιαθλητικό φάουλ τον Σίμον κι η Εφές ξέφυγε με 13 πόντους (59-73).

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, δεν τα παράτησε και με μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ και Στρέλνιεκς πλησίασαν στο -7 (65-72). Είχε, μάλιστα, την ευκαιρία να κατεβάσει και άλλο την διαφορά, αλλά ο Τουπάν αστόχησε.