26.2 C

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-22: Θρυλική νίκη στην παράταση και ξεκάθαρο προβάδισμα στέψης

Με δυο κομβικά γκολ του Σάββα Σάββα στην παράταση, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στους τελικούς και έχει πλέον δυο ευκαιρίες για να πανηγυρίσει το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας του στη Handball Premier

Προβάδισμα τίτλου με δεύτερη νίκη στους τελικούς απέναντι στην ΑΕΚ έχει ο Ολυμπιακός! Σε τρίτο ματς θρίλερ στο κατάμεστο κλειστό «Μ. Λοΐζος» της Νίκαιας οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν την ανωτερότητά τους απέναντι στους Κιτρινόμαυρους και με 24-22 έκαναν το 2-1 στους τελικούς της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός έχει δύο ευκαιρίες να κατακτήσει το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και να εκθρονίσει την ΑΕΚ με την πρώτη να είναι την Πέμπτη (13/6) στη Νέα Φιλαδέλφεια όπου το γήπεδο που θα χρησιμοποιήσει η Ένωση θα είναι άδειο λόγω τιμωρίας από τη ΔΕΑΒ για τα σοβαρά επεισόδια στον δεύτερο τελικό.

Η αναμέτρηση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού κυριάρχησαν οι άμυνες και το σκληρό παιχνίδι – χωρίς να υπάρχουν μεγάλα περιθώρια για αιφνιδιασμούς στο ανοιχτό γήπεδο -ενώ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με περισσότερα από δύο τέρματα.

Οι γηπεδούχοι Ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει στην κανονική διάρκεια ωστόσο κακές επιλογές μετά το 21-20 του Πασσιά δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να βρει δίχτυα ξανά για τα υπόλοιπα 4′ της κανονικής διάρκειας με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 21-21 με τον Μαντάλινιτς και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Ερυθρόλευκοι καθάρισαν με επιμέρους 3-1 στα 10′ (2-0 στο 65′ και 1-1 στο 70′) με τον Σάββα να σκοράρει δύο πολύ μεγάλα γκολ (το τρίτο ήρθε από τον Μοντόρο) και οι παίκτες του Μπουρζόν απλώς μείωσαν με τον Μαντάλινιτς (πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με οχτώ γκολ) ήταν πολύ αργά.

Από πλευράς Ολυμπιακού πέρα από τον Σάββα, σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Πασσιάς ενώ κορυφαίος (ειδικά στο πρώτο μέρος) ήταν ο Τζηράς που έκλεισε το παιχνίδι με έξι γκολ.

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8, 10-11 (ημχ.), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.α.), 23-21 (α’ παρ.), 24-22 (β’ παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τικ, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς 1, Μίλερ 1, Σάλεμ, Λέμος 3, Κεδέρης.

HANDBALL PREMIER: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

1ος: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 25-23
2ος : ΑΕΚ – Ολυμπιακός 25-23
3ος: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-22 (παρ.)
4ος (13/6 – κεκλεισμένων των θυρών): ΑΕΚ – Ολυμπιακός
5ος (16/6, αν χρειαστεί): Ολυμπιακός – ΑΕΚ