32.7 C

Serie A: Κόλλησε στην έδρα της Βερόνα η πρωταθλήτρια Ίντερ, ήττα για τη Ρόμα

Με πολλές εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η τελευταία αγωνιστική της Serie A, με τη μοναδική εκκρεμότητα για το τυπικό τέλος του φετινού πρωταθλήματος να είναι η εξ αναβολής αναμέτρηση ανάμεσα σε Αταλάντα και Φιορεντίνα στις 2 Ιουνίου.

Η Ίντερ γλίτωσε την ήττα από τη Βερόνα (2-2) χάρη στον εξαιρετικό Αρναούτοβιτς, ο οποίος αρχικά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσια μετά την ανατροπή των γηπεδούχων. Βέβαια οι Νερατζούρι σκόραραν στις καθυστερήσεις με τον Σάντσες, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR.

Η Ρόμα που έχασε κάθε ελπίδα για το Champions League μετά τη νίκη της Αταλάντα νωρίτερα ηττήθηκε με 2-1 από την Έμπολι, η οποία πήρε τη μεγάλη νίκη με γκολ του Νιαγκ στις καθυστερήσεις.

Η Λάτσιο έμεινε στο 1-1 με τη Σασουόλο, ενώ η Ουντινέζε πέρασε με 0-1 από την έδρα της Φροζινόνε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 38ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ)

Πέμπτη 23/5

Κάλιαρι – Φιορεντίνα 2-3 (64′ Ντέιολα, 85′ Μουτάντουα / 39′ Μποναβεντούρα, 89′ Νικολάς Γκονσάλες, 90’+13′ Αρτούρ)

Παρασκευή 24/5

Τζένοα – Μπολόνια 2-0 (13′ Μαλινόφσκι, 59′ Βιτίνια)

Σάββατο 25/5

Γιουβέντους – Μόντσα 2-0 (26′ Κιέζα, 28′ Άλεξ Σάντρο)

Μίλαν – Σαλερνιτάνα 3-3 (22′ Λεάο, 27′ Ζιρού, 77′ Καλάμπρια / 64′, 89′ Νουάνκουο, 87′ Σαμπιά)