32.7 C

Ρεάλ – Παναθηναϊκός 80-95: Πρωταθλητής Ευρώπης για 7η φορά με θριαμβευτικό τρόπο

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -12 για να πάρει την 7η κούπα με θριαμβευτικό τρόπο, εκμεταλλευόμενος την πρωτοφανή κατάρρευση της Ρεάλ που από τους 36 πόντους της πρώτης περιόδου σκόραρε 44 στις υπόλοιπες τρεις - Λεσόρ και Σλούκας οι απόλυτοι πρωταγωνιστές των Πρασίνων, που έκλεισαν τον τελικό με το εκπληκτικό 57% στο τρίποντο

Δεν είχαν συναντηθεί ποτέ σε τελικό. Χρειάστηκε να περάσουν 13 χρόνια για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στο φινάλε της ευρωπαϊκής διαδρομής και το βράδυ της Κυριακής (26/5) τον βρίσκει με το 7ο αστέρι του όπως το είχε υποσχεθεί ο Εργκίν Αταμάν.

Οι Πράσινοι εκθρόνισαν τη Ρεάλ Μαδρίτης (80-95) και ανέβηκαν στην κορυφή της EuroLeague για 7η φορά στην ιστορία τους με το 7/7 σε τελικούς στη διοργάνωση! Μάλιστα, ίσχυσε η παράδοση που θέλει την ομάδα που τερματίζει πρώτη στην κανονική περίοδο να μην κατακτά τον τίτλο με τους Μαδριλένους να χάνουν την ευκαιρία για το back to back.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από την κόλαση της πρώτης περιόδου και το -14 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της Ρεάλ και με πρωταγωνιστή τον άχαστο Σλούκα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους (6/6 σουτ, 8/9 βολές) σε 25′ και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης.

Ο Λεσόρ κυριάρχησε στο καλάθι απέναντι στους ψηλούς της Ρεάλ – που αποβλήθηκαν αμφότεροι στην 4η περίοδο με 5ο φάουλ – ενώ σπουδαία δουλειά στο σκοράρισμα έκανε ο Ναν και ο Γκραντ και στην άμυνα.

Η Ρεάλ μετά τους 36 πόντους στην πρώτη περίοδο, σκόραρε 41 ως το φινάλε (το τρίποντο του Σέρχι μπήκε όταν όλα τελείωσαν και ο κόσμος είχε μπει μέσα), με την εικόνα της να είναι θλιβερή και στις δύο πλευρές του παρκέ και κυρίως στην επίθεση (πέντε στην τρίτη).

Γενικότερα, ο Τσους Ματέο έχασε από νωρίς την υπομονή του (δέχθηκε τεχνική ποινή από τα πρώτα λεπτά, ο Ντιφαλά σε γενικές γραμμές απέδειξε ξανά πόσο κακός είναι) και μόνο με τη ζώνη.

Οι Πράσινοι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά με καλή εικόνα στην άμυνα (Βιλντόσα, Ερνανγκόμεθ) και στην 3η περίοδο έκαναν το απόλυτο πάρτι, προσπερνώντας και κρατώντας απόσταση ενός σουτ που έμοιαζε όμως για… περισσότερα με την εικόνα που είχε η Ρεάλ.

Ο Παναθηναϊκός έριξε αρκετό… ξύλο και η Ρεάλ οδηγήθηκε σε τραβηγμένες επιλογές, έχασε ακόμα και ελεύθερα σουτ με τους πιο έμπειρους παίκτες του, με τους Πράσινους να «βομβαρδίζουν» το Βερολίνο με το ένα μακρινό σουτ πίσω από το άλλο. Ο Γιουλ στην τέταρτη περίοδο προσπάθησε να αφυπνίσει τους υπόλοιπους, ωστόσο Σλούκας και Μήτογλου με μεγάλα σουτ τελείωσαν την υπόθεση και το τριφύλλι ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης, ράβοντας το 7ο αστέρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα – Μπελόσεβιτς – Ντιφαλά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 8 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 11 (1/4 τρίποντα), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1/6 Τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 16/29 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 15/18 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (6/6 σουτ, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 21 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντ, 3/3 βολές), Λεσόρ 17 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/35 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 23/30 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη.